Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Mikroműanyagok: tényleg káros, ha műanyag edényben melegítjük meg az ebédünket? | Dél-kom Intranet


Egyre többször esik szó napjainkban a mikroműanyagokról, amelyek egy új kutatás szerint az ételhordókban tárolt táplálékokban is megjelennek, ha mikrohullámú sütőben melegítjük meg azokat. Az anyagok élettani hatásairól egyelőre viszonylag keveset tudni, azonban egy hazai kémikus kutató elmondta a 24.hu-nak, mire érdemes figyelni a hétköznapokban. Lente Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Kémiai Intézetének oktatója a lapnak hangsúlyozta, hogy a műanyagok alapvetően szenet, hidrogént, és esetenként oxigént, ritkábban nitrogént vagy klórt tartalmazó hatalmas molekulák, így maguk a kémiai anyagok nagyon ritkán ártalmasak az emberi szervezetre. Ez azért van, mert a méretük miatt gyakorlatilag semmivel nem lépnek reakcióba, nincs támadási pont rajtuk. Ugyanakkor ott vannak bennük a lágyítók és egyéb adalékanyagok, amelyek nagy veszélyt jelenthetnek. Lányi Örs cikke nagyon hosszú, de elolvasása a teljes kép megértéséhez mégis ajánlható. Legfontosabb konklúziója egyébként az, hogy ha mikrózásról van szó, különösen jó döntés lehet elkerülni a műanyag edényeket.