Egyre nagyobb mennyiségben ömlik a használt műszálas ruha az Európai Unióból Kenyába. Ez nem is ruha, hanem további használatra teljesen alkalmatlan szemét, ami súlyos egészségügyi és környezeti problémákat is okoz az afrikai országban. Az európai műanyag hulladék exportálása elvileg tilos, ez viszont ruhaként érkezik az afrikai országba irtózatos tömegben: évente 37 millió darab. Az EU tagországai közül a top 3 exportáló országban Magyarország is benne van. A szemét bújtatott kereskedelmét tárta fel egy új kutatás. A fast fashion olcsó műszálas ruháinak sorsára világított rá a Clean Up Kenya és a Wildlight által a Changing Markets Foundation számára végzett vizsgálat. 2021-ben hat kisebb kibocsátó mellett Németország, Lengyelország, az akkor még EU-tag Egyesült Királyság és Magyarország, adta az EU-ból Kenyába irányuló használtruha-kivitel 95%-át, összesen közel 25 millió euró értékben. A Tudatos vásárló tegnap publikált szerkesztőségi cikkéhez döbbenetes videó is kapcsolódik.
Ide kapcsolódik a Szeretlek, Magyarország híre, amely szerint a szemét hozta Európába a kongói zenészeket – hulladékhangszereken figyelmeztetnek, hogy Afrika fuldoklik a mocsokban. A Fulu Miziki Kollektiv tegjai semmilyen hangszert nem hoztak, gyakorlatilag itt is megtalálják ingyen a szemetet, amiből összerakják a koncerthez szükséges eszközöket. Nemcsak hangszereik, hanem ruháik, maszkjuk is mind hulladék, amit újrahasznosítottak.