Szemétgyűjtő gátakat szerelnének fel több romániai folyón a román-magyar határ mentén, hogy megakadályozzák a vízben úszó hulladék bejutását Magyarországra – írja a 24.hu. A vízügyi hatóság 650 ezer eurós nemzetközi finanszírozást szerzett a célra, de a megoldás csak a 2025-ös árhullámra készülhet el legkorábban. Az úszó hulladék összegyűjtésére alkalmas berendezéseket ugyanis 2024 decemberéig kell felszerelni. A munkálatok a Berettyó, a Sebes-Körös és a Fekete-Körös egy-egy szakaszát érintik. A Szamoson és a Tiszán szó sincs hasonló megoldásokról, pedig ezen a két folyón nagyobb a baj; előbbi Beszterce és Kolozsvár környékéről, utóbbi Ukrajnából is szállítja a szemetet.
A hírt gyakorlatilag valamennyi napilap átvette, az Index bőséges kommentárral és kereszthivatkozásokkal segítette a tények értelmezését (szerző: -V.Cs.V.-, aka Varga Csenge Virág). A Maszol emlékeztet rá: Tavaly márciusban Nagyváradon a Sebes-Körösön helyezték üzembe az első olyan hulladékkollektort, amely megakadályozza az úszószemét továbbhaladását a román–magyar országhatár felé. A Don’t waste it fényképpel is illusztrálta hírösszefoglalóját. A BAMA a központi sajtóanyagot vette át, kiegészítő információkkal nem szolgált, de egy MTI fotóval mutatta meg a tavaly előtt Olcsvánál kialakított ideiglanas hulladékdapót. A Dél-Kom Sajtófigylés is ezt a képet használja alant illusztrációként.
