A Dél-Kom Nkft. már megkezdte a térségi hulladékszállítási közszolgáltatás jövőjét illető egyeztetéseket, de ezek még nem zárultak le – közölték a Népszava megkeresésére Pécs megyei jogú város önkormányzatánál. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke a lapnak megerősítette: tudomása szerint számos helyhatóság, illetve térség leendő hulladékszállítása megoldatlan. Bár előszerződéseket ismer, a Mohunak nincs az összes térségi szolgáltatóval aláírt alvállalkozói megállapodása. A helyzet ugyanakkor azért rendkívül visszás, mert a hulladéktörvény vonatkozó pontjai szerint, ha a koncesszió jogosultja 2022 december 31-ig nem tudja felmutatni az összes engedélyt, illetve nem rendelkezik az országos hulladékrendszer működtetéséhez szükséges kapacitásokkal, úgy – egy másik pont szerint – a koncessziós szerződés semmis. Annál is inkább szükségesnek látszott az alapos felkészülés, mert bár a Mol az ország legnagyobb, komoly hulladékfeldolgozó képességekkel bíró ipari csoportja, a teljes hulladékágazat irányításához nagyságrendekkel több eszköz szükséges. A Népszava információi szerint a Mol a feladatra nagy hulladékos társaságokból térségi „hulladékkoordinátorokat” jelölt ki, illetve kapacitásbiztosító megállapodásokat küldött szét és íratott alá. Ugyanakkor ezek nem tekinthetők olyan érdemi alvállalkozói szerződéseknek, amelyek a két fél közös akaratát tükrözve, megfelelő módon és mértékben a Mol rendelkezésére bocsátanák a hazai hulladékcégek eszközeit.
Az újság megkereste az olajtársaságot is. A Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. a minisztérium felé a koncessziós szerződésben vállalt összes kötelezettségét a megadott határidőre teljesítette és a tevékenység ellátásához szükséges minden engedéllyel rendelkezik – közölték az üggyel kapcsolatos kérdéssorukra A nyílt, mindenki számára elérhető tenderen kiválasztott alvállalkozók listájáról a Mohu tájékoztatást fog adni honlapján – fűzték hozzá. A folyamat levezényléséért, az engedélyek kiadásáért, a vonatkozó jogszabályok betartatásáért és az esetleges szankciók elrendeléséért felelős Energiaügyi Minisztériumtól a Népszava kérdéseire a tegnapi lapzártáig nem érkezett válasz.
A cikket (ugyancsak cégünk említésével) átvette a hvg és Forbes is.