Elérkezett az első mérföldkőhöz a Greenpeace Magyarország és a Humusz Szövetség közös kezdeményezése, melyben a két szervezet áruházláncok lebomlóként kínált műanyag zacskóit komposztálta, hogy kiderüljön, valóban lebomlanak-e, és ha igen, akkor mennyi idő alatt.
Másfél hónappal a kísérlet kezdete után azt tapasztaltuk, hogy ennyi idő alatt az otthoni komposztálásra alkalmasnak jelölt zacskók döntő része nem bomlott le, bár a folyamat egyértelműen megkezdődött. A vastagabb zacskón még kivehető maradt a vonalkód, a logó, de már az is foszladozott, könnyen szakadt
– mondta el Szabó György, a Humusz Szövetség nulla hulladék programjának vezetője a Népszavának. A zacskók között jelentős különbséget lehetett tapasztalni. Míg az ALDI vékonyfalú zacskója teljesen eltűnt, addig az Auchan és SPAR hasonló tasakjaiból kis foszlányok maradtak. Ugyanakkor a Tesco vékony zacskójából egy jelentősebb darab még láthatóan nem bomlott le
A lebomló műanyagok nem jelentenek valódi megoldást a hulladékválságra. Az eldobható csomagolóanyagokat nem más eldobható, hanem többször használható csomagolóanyagokkal kell kiváltani
– mondta a lapnak Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője.
