Rekordszintre nőtt a csomagolási hulladékok mennyisége az Európai Unióban, és az ígéreteknél jóval kisebb kevesebb figyelmet fordítanak az újrahasznosításra – írja ma hajnali kiadásában a Világgazdaság (szerző: Dénes Zoltán). Az online vásárlások csomagjaitól a kávéscsészékig szinte minden területen találkozhatunk a csomagolóanyagokkal – idézi a cikk az unió statisztikai hivatalát. Az Eurostat. tájékoztatása szerint az EU-ban lakosonként 188,7 kilogramm csomagolási hulladék keletkezett. A műanyag csomagolási hulladékot a legnagyobb mennyiségben 2021-ben Szlovénia dolgozta fel, pontosan annak fele került vissza a gazdaságba, őt követte 49,2 százalékkal Belgium, és 48,9 százalékkal Hollandia. Ezzel szemben Máltán 20,5 százalékos, Franciaországban 23,1 százalékos és Svédországban mindössze 23,8 százalékos újrafeldolgozottsági szintet mutattak ki, vagyis ezek az államok a műanyag csomagolási hulladék kevesebb mint egynegyedét hasznosították újra.

Magyarországra vonatkozóan az Eurostat legfrissebb adata a 2019-es volt, akkor hazánk az Európai Unióban a harmadik legjobb helyen állt e tekintetben, azzal, hogy a csomagolási hulladék mintegy 50 százalékát hasznosítottuk újra. Ha a 2019-es adatokat nézzük (mivel több állam esetében nem álltak még rendelkezésre a tavaly adatok), a három legjobban teljesítő tagállam Litvánia, Szlovákia és Magyarország volt.