Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Koncz Zsófia: a szemétszállítási díjak nem változnak # Áremelkedést hoz az új világ a hulladékgazdálkodásban – hírösszefoglalónk | Dél-kom Intranet


A rezsicsökkentett szemétszállítási díjak nem fognak változni a lakosság számára a július elsején induló új hulladékgazdálkodási rendszerben – hangsúlyozta Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára ma délelőtt az M1 aktuális csatornán. Magyarországon a települési hulladék újrafeldolgozási aránya jelenleg 32 százalék, ezt rövid idő alatt meg kell duplázni, hosszú távú cél pedig, hogy a lerakókba kerülő lakossági hulladék jelenlegi 50 százalékos aránya 10 százalék legyen – sorolta az államtitkár. Az interjú egyelőre a Híradó.hu-n jelent meg, de várható, hogy a nap folyamán valamennyi központi napilap tallóz majd belőle.

Ezenközben az mfor és a Portfólió – a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségére hivatkozva – arra figyelmeztetett, hogy jelentősen növelheti az élelmiszerárakat a hulladékgazdálkodási rendszer júliusi átalakítása. Nagy érvágást jelent ugyanis a gyártók számára, hogy július 1-től az eddig erre a célra befizetett környezetvédelmi termékdíj összegének a többszörösét, 3-5-ször, bizonyos esetekben akár 10-szer annyit kell majd fizetniük az egyes csomagolóanyagok után. A gyártók önköltségnövekedése kettős; nem csak a boltba kerülő csomagolt élelmiszerek csomagolására kell magasabb díjat fizetniük, de a teljes termelési és ellátási lánc mentén a csomagolások minden elemére magasabb költségek rakódnak. A gyártók kénytelenek az élelmiszerek átadási árában ezt a költségemelkedést érvényesíteni, amit a kiskereskedők saját megnövekedett terheik miatt szintén kénytelenek áthárítani a fogyasztók felé . Magyarán az élelmiszerárak további, durva növekedése várható a július 1-től bevezetendő díjak miatt.

A 24.hu kész tényként kezeli a várható áremeléseket, és ezt arra alapozza, hogy a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének tagjai között a Coca-Cola HBC Magyarország Kft., a Nestlé Hungária Kft., a Danone Magyarország Kft. a Fornetti Kft., a Pick Szeged Zrt., a Hungerit Zrt., a Magyar Pékszövetség, a Magyar Tejipari Egyesülés és a Magyar Húsiparosok Szövetsége is megtalálható.