A rezsicsökkentett szemétszállítási díjak nem fognak változni a lakosság számára a július elsején induló új hulladékgazdálkodási rendszerben – hangsúlyozta Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára ma délelőtt az M1 aktuális csatornán. Magyarországon a települési hulladék újrafeldolgozási aránya jelenleg 32 százalék, ezt rövid idő alatt meg kell duplázni, hosszú távú cél pedig, hogy a lerakókba kerülő lakossági hulladék jelenlegi 50 százalékos aránya 10 százalék legyen – sorolta az államtitkár. Az interjú egyelőre a Híradó.hu-n jelent meg, de várható, hogy a nap folyamán valamennyi központi napilap tallóz majd belőle.
Ezenközben az mfor és a Portfólió – a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségére hivatkozva – arra figyelmeztetett, hogy jelentősen növelheti az élelmiszerárakat a hulladékgazdálkodási rendszer júliusi átalakítása. Nagy érvágást jelent ugyanis a gyártók számára, hogy július 1-től az eddig erre a célra befizetett környezetvédelmi termékdíj összegének a többszörösét, 3-5-ször, bizonyos esetekben akár 10-szer annyit kell majd fizetniük az egyes csomagolóanyagok után. A gyártók önköltségnövekedése kettős; nem csak a boltba kerülő csomagolt élelmiszerek csomagolására kell magasabb díjat fizetniük, de a teljes termelési és ellátási lánc mentén a csomagolások minden elemére magasabb költségek rakódnak. A gyártók kénytelenek az élelmiszerek átadási árában ezt a költségemelkedést érvényesíteni, amit a kiskereskedők saját megnövekedett terheik miatt szintén kénytelenek áthárítani a fogyasztók felé . Magyarán az élelmiszerárak további, durva növekedése várható a július 1-től bevezetendő díjak miatt.
A 24.hu kész tényként kezeli a várható áremeléseket, és ezt arra alapozza, hogy a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének tagjai között a Coca-Cola HBC Magyarország Kft., a Nestlé Hungária Kft., a Danone Magyarország Kft. a Fornetti Kft., a Pick Szeged Zrt., a Hungerit Zrt., a Magyar Pékszövetség, a Magyar Tejipari Egyesülés és a Magyar Húsiparosok Szövetsége is megtalálható.