Az Európai Unióban a tagországokat, így Magyarországot is arra kötelezi egy 2018-as jogszabály, hogy 2023. december 31-től kötelezően el kell kezdeni a háztartási biohulladék szelektív gyűjtését. Az unió azt a célt tűzte ki, hogy a hulladék 65 százalékát újra kell hasznosítani, márpedig ma Magyarországon a háztartási hulladék 30 százaléka konyhai hulladék. Öt hónappal a kötelező bevezetés előtt azonban egyelőre nem igazán lehet látni, Magyarország pontosan hogyan fogja végrehajtani az uniós irányelvet. Iparági információk szerint az új rendszert nem az egész országban egyszerre vezetik majd be, hanem folyamatosan bővülő lefedettséggel fog indulni. Az Energiaügyi Minisztérium június 28-án tette fel a kormany.hu-ra azt a társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezetet, ami a háztartási biohulladék elkülönített gyűjtését szabályozza majd. Eközben a Magyar Nemzet patkányokkal riogat a fővárosi óvodákba kihelyezendő komposztgyűjtő ládákkal kapcsolatban. A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. sajtóosztálya a Telex kérdésére megerősítette, hogy a koncessziós társaság feladata lesz a háztartási biohulladékok gyűjtésének megszervezése és a hasznosítónak való átadása. Mivel a jogszabályi javaslatot még nem terjesztették elő, és nem tudni azt sem, mikor lép hatályba, sok kérdés egyelőre a MOHU számára is tisztázatlan, jelezte a Telex megkeresésére a vállalat.