Teljesen újrafogalmazta helyi köztisztasági rendeletét Kecskemét közgyűlése. Az új, helyi jogszabály kidolgozását a rendelethez tartozó előterjesztés és hatásvizsgálati lap szerint a teljesen megváltozott jogaszbályi környezet tette indokolttá. A KecsUp! tegnapi kiadása gőrcső alá vette az új rendeletet (szerző: Hraskó István). Néhány izgalmas elemet érdemes kiemelni:
- A szórakozó-, vendéglátó-, kereskedelmi és szolgáltató hely előtt – a bejárat közelében és a közvetlen megközelítési útvonalon – a tulajdonos köteles köztéri hulladékgyűjtő edényt, és csikktartót elhelyezni és annak rendszeres ürítéséről saját költségén gondoskodni.
- Anyagszállítást úgy kell végezni, hogy a közterület ne szennyeződjön. Ha bármely szállítmány fel- vagy lerakásával a közterület koszos, zsíros, olajos, festékes stb. lesz, előidézője köteles azt a munkavégzés után azonnal eltakarítani és (ez új elem) a közterületet az eredeti rendeltetésének megfelelő állapotba visszaállítani.
- Az építési munka során keletkezett – közterületen tárolt – építési törmeléket, egyéb hulladékot a tevékenység befejezése után legfeljebb 48 órán belül el kell szállítani.
- Az ingatlanhasználó az általa közterületre kihelyezett hulladékgyűjtő edényt és annak 2 méteres környezetét köteles tisztán tartani.
Az új önkormányzati rendeletben azt is rögzítik, mi az önkormányzat feladata a közterületen hagyott hulladék felszámolásával kapcsolatban.
- Az illegális hulladék felderítését az önkormányzat vagy lakossági bejelentésre végzi, vagy hivatalból, a Városüzemeltetési Nonprofit Kft. és a Városrendészet munkatársai révén. Megállapítják a szemét pontos helyét, jellegét, és ha lehet, egykori tulajdonosát, aki az illegális lerakást elkövette. Ha a szemét magánterületen van, eljárást kezdeményeznek a hatóságnál, ha nemzeti vagyon tartozó ingatlanon (állami vagy önkormányzat), akkor értesítik a tulajdonost (az elszállításról a törvény szerint a vagyonkezelőnek, hasznosítónak kell gondoskodnia).
- Az a terv, hogy az önkormányzat a jövőben majd százszázalékban átvállalja az 50 liter vegyes hulladékra meghatározott hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat attól, aki az ingatlant, lakást egyedül, vagy házastársával együtt használja, életkora vagy kettejük átlagéletkora több mint 70 év és ahol az egy főre jutó jövedelem a mindenkori szociális vetítési alap 250 százalékát nem haladja meg. A szociális alap megegyezik idén a nyugdíjminimum összegével, ami 28 500 forint, ennek a két és félszerese 71 250 forint…). A tervek szerint 90 százalékos díjat annak kell majd fizetnie 50 literes kukánál, aki egyedül él vagy gyermekét egyedül neveli, és nem több a jövedelme 71 ezer forintnál. A kedvezményre évente kell majd pályázni.