A csomagolóanyagok túlzott használatából adódó karácsonyi környezetszennyezés a témája az Élet és Tudomány Szoucsek Ádám szerzőségével tegnap megjelent, elemző írásának. A cikkíró megállpítása szerint Magyarországon karácsonykor 250 ezer tonna (!) csomagolási hulladék végzi a szemétben, ebből 4500 tonnát a különböző fóliák (például a celofán), 125 ezer tonnát pedig egyéb műanyag tartalmú csomagolóanyagok tesznek ki. Szemléltetésképpen: ezzel a mennyiséggel körülbelül 216 ezerszer tudnánk becsomagolni a londoni Big Bent..Ráadásul a keletkező hulladék nagy részével nem is lehet mit kezdeni. Mi lehet a megoldás? A zero waste híveinek egyik javaslata szerint papírcsomagolás helyett érdemesebb lenne különféle elhasznált textíliákba (régi lepedőbe, ágyneműhuzatba, függönybe) csomagolni az ajándékot. Ám ha ennél igényesebbek szeretnénk lenni, ajándékcsomagolás célzattal vásárolhatunk újonnan is például különféle dekorvásznakat (lehetőleg pamut, és ne műszálas legyen), amelyeket azután, tartósságuk révén akár minden karácsonykor újra és újra fel tudunk használni.