A tény, persze elég régóta ismert már a Dél-Kom Sajtófigyelő olvasói előtt, ám a pécs.hu most arról számol be, hogy a körforgásos gazdaság előkészítése témában pályázatot nyert Pannon Egyetem a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karát (PTE MIK) bízta meg az országos biohulladék begyűjtési koncepciójához kapcsolódó tervek elkészítésével.
A legnagyobb kihívás a háztartásokban keletkező konyhai szerves hulladék elkülönített gyűjtése lesz, hiszen erre még nincs gyakorlat hazánkban. Az első kérdés ezzel kapcsolatban úgy fogalmazódott meg, hogy a hulladékgyűjtő szervezet elmenjen-e a háztartásokhoz és így gyűjtse be a hulladékot, vagy alakítson ki hulladékgyűjtő helyeket akár a hulladékudvarokban, akár más közforgalmú helyeken telepítsen olyan eszközöket, amelyekben elhelyezhető a lakossági konyhai szerves hulladék. Mindegyikre van példa Európa országaiban, de egy országon belül ott sem feltétlenül egységes a rendszer”
mondja Vér Csaba, a projekt pécsi koordinátora.
Európa mintegy 20 országának gyakorlatát megvizsgálva logisztikai, technológiai javaslatokat tettünk a gyűjtési rendszer kiépítésére, gyűjtőjárművek felépítésére, a gyűjtőedényekre, hiszen más eszközöket érdemes használni mondjuk egy belvárosi forgalomcsillapított vagy egy tömbházas övezetben, mint egy családi házas városrészben
– tette hozzá Vér Csaba.
A szakember tapasztalata szerint az új rendszer felfuttatásához legalább 7-8 év szükséges. További, nagyon érdekes részletek a lapban, illetve az azonos tartalmú cikkben, a PTE honlapján. Érdekesség, hogy a fenti forrásoktól némileg eltérő elemekkel is szolgál a Pécs Aktuál tegnap esti kiadása.