Nagyjából 125 milliárddal dobhatja meg az élelmiszerek árát az új díj bevezetése összegez tegnap esti írásában Tamásné Szabó Zsuzsanna a 24.hu hasábjain. Mint írja, folyamatosan egyeztetnek a szakmán belül – a rendelkezésükre álló adatok alapján most úgy becsülik, hogy az eddigi csomagolásokra általuk éves szinten befizetett termékdíj (mintegy 25 milliárd forint) összegéhez képest az új EPR-díjakkal számolva ötszörösére, 120–150 milliárd forintra emelkedhet a fizetendőjük. Üzleti év közepén járunk, a cégek már elfogadott költségvetéssel működnek, év közben egy ilyen mértékű költségnövekményt nehéz lesz kigazdálkodni. Ezért az átadási árakban megjelennek a magasabb költségek. Ez pedig a fogyasztói árak emelkedéséhez vezet az ellátási láncon végiggörgetve.

Ma reggel beszélt a Kossuth Rádióban a magyar minszterelnök is a várható áremelkedésekről. Az üzemanyagok jövedéki adójának emeléséért Orbán Viktor Brüsszelt hibáztatta. Szerinte nemcsak az üzemanyagok, hanem minden csomagolóanyag és a hulladékgazdálkodás is drágulni fog, ugyancsak Brüsszel miatt.
Jelentős inflációs kockázatot látunk a csomagolóanyagokat is érintő díjemelésben – mondta eközben a Szabad Európának Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) főtitkára. – Ez nem tesz jót a kormány által év végére várt, egy számjegyűre tervezett inflációnak – tette hozzá. – Az EPR-díj megállapításakor a hatékony hulladékhasznosítás indokolt költségeit kell figyelembe venni. Ez a magyar szabályozásból nem olvasható ki, nem tudom, mi alapján lehet a többszörös áremelést indokolni – hangsúlyozta.
A CSAOSZ szerint háromszázalékos inflációs hatása lehet a hulladékdíjak emelésének.