Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
A kiterjesztett gyártói felelősségi díjról – a miniszterelnök Brüsszelt okolja. Drágul a hulladékgazdálkodás is, mondta Orbán Viktor | Dél-kom Intranet


Nagyjából 125 milliárddal dobhatja meg az élelmiszerek árát az új díj bevezetése összegez tegnap esti írásában Tamásné Szabó Zsuzsanna a 24.hu hasábjain. Mint írja, folyamatosan egyeztetnek a szakmán belül – a rendelkezésükre álló adatok alapján most úgy becsülik, hogy az eddigi csomagolásokra általuk éves szinten befizetett termékdíj (mintegy 25 milliárd forint) összegéhez képest az új EPR-díjakkal számolva ötszörösére, 120–150 milliárd forintra emelkedhet a fizetendőjük. Üzleti év közepén járunk, a cégek már elfogadott költségvetéssel működnek, év közben egy ilyen mértékű költségnövekményt nehéz lesz kigazdálkodni. Ezért az átadási árakban megjelennek a magasabb költségek. Ez pedig a fogyasztói árak emelkedéséhez vezet az ellátási láncon végiggörgetve.

Ma reggel beszélt a Kossuth Rádióban a magyar minszterelnök is a várható áremelkedésekről. Az üzemanyagok jövedéki adójának emeléséért Orbán Viktor Brüsszelt hibáztatta. Szerinte nemcsak az üzemanyagok, hanem minden csomagolóanyag és a hulladékgazdálkodás is drágulni fog, ugyancsak Brüsszel miatt.

Jelentős inflációs kockázatot látunk a csomagolóanyagokat is érintő díjemelésben – mondta eközben a Szabad Európának Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) főtitkára. – Ez nem tesz jót a kormány által év végére várt, egy számjegyűre tervezett inflációnak – tette hozzá. – Az EPR-díj megállapításakor a hatékony hulladékhasznosítás indokolt költségeit kell figyelembe venni. Ez a magyar szabályozásból nem olvasható ki, nem tudom, mi alapján lehet a többszörös áremelést indokolni – hangsúlyozta.

A CSAOSZ szerint háromszázalékos inflációs hatása lehet a hulladékdíjak emelésének.