Átfogó képet ad az formálódó hulladékgazdáslkodásról ma délelőtti kiadásában a 24.hu. Tamásné Szabó Zsuzsanna ismerteti a MOL vállalásait, és az utóbbi hónapokban megtett lépéseket. Ezek az alábbiak:
- Meghirdették az intézményi alvállalkozói pályázatot, amelyben azokat a partnereket keresték, akikkel együtt tudnak dolgozni a koncesszió megvalósításán. Több száz pályázat érkezett.
- Lefolytatták a 2024. január 1-jével induló országos kötelező visszaváltási rendszerhez szükséges visszaváltó automaták beszerzési eljárását.
- A visszaváltási rendszerben kulcsszereplő italpalackozók és kiskereskedelmi egységek érdekképviseleti szövetségéivel együttműködésben készültek a rendszer bevezetésére és a 2023-ban induló visszaváltó automaták telepítésére.
- Megkezdték a tárgyalásokat a hulladékkezelő gazdasági létesítmények üzemeltetőivel és tulajdonosaival a szükséges kapacitások lekötéséről.
Az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. és az NHSZ Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató Kft. átvilágítása folyamatban van. Az általuk végzett tevékenységre a koncessziós működés során is számítanak. A MOHU a hazai lakossági hulladékgazdálkodás kereteit továbbra is a rezsicsökkentés elvei szerint fogja működtetni. Úgy veszi át a tevékenységet, hogy az államilag meghatározott hatósági árak védik a lakosságot. Az árakat, díjakat továbbra is a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) felügyeli. A fogyasztók az NHKV felé fennálló tartozásaikat a jövőben is az NHKV felé tudják majd rendezni.