Interjút adott a Világgazdaság tegnapi számában Pethő Zsolt, a Mohu vezérigazgatója (riporter: B.H.L.). Hangsúlyozta: a Mohu felkészült a július 1-jei indulásra. A hulladékot ettől a naptól kezdve is ugyanúgy elviszi a ház elől a szolgáltató, mint korábban. A társaság megállapodott az alvállalkozókkal és a régiókoordinátorokkal is.
Jött a Mol, és lenyúlta az értékes hulladékokat
– idézte fel a hozzá eljutó vádakat a vezérigazgató, jelezve, hogy ő inkább feladatokat lát.
- A lakossági hulladéknak most kevesebb mint 20 százalékát hasznosítják újra, holott a felét ki lehetne nyerni. A különbözet jó esetben az égetőben, de inkább a lerakóban végzi.
- Miközben Magyarországon évi 60 ezer tonna PET-palack került forgalomba, az ebből származó hulladékból egyetlen palack sem készül. Egy részét újrahasznosítják, de az ilyen műanyag minősége nem felel meg annak az elvárásnak, hogy újra palackot gyártsanak belőle. Pedig ez lenne a leghatékonyabb és a környezetet leginkább óvó eljárás.
- A használt sütőolaj legfeljebb 5 százaléka hasznosul újra annak ellenére, hogy a Molnak is országos gyűjtőhálózata van. A 95 százaléka jellemzően a csatornában végzi, még csak nem is a veszélyeshulladék-gyűjtőben.
- A roncsautók begyűjtése állítólag közel teljes, de legálisan csak a 10 százalékuk kerül be a rendszerbe.
A Mohu megkezdte a hulladéktelepek felmérését, az üzemeltetők 90 százalékával már leszerződött. Van közöttük lerakó, válogató létesítmény, de olyanok is, amelyek működését felül kell vizsgálni, illetve olyanok, amiket meg kell szüntetni
– szögezte le Pethő Zsolt vezérigazgató (képünkön).
