Hatályba lépett az EU akkumulátorokról szóló új rendelete, ami az Európai Bizottság szerint segíteni fog, hogy a lehető legkevesebb nyersanyagra legyen szükség az akkumulátorok gyártásához, és minél nagyobb részüket begyűjtsék és újrahasznosítsák – írja a Telex. A jogszabály értelmében főleg a kritikusan fontos alapanyagokat (mint a kobalt, a lítium és a nikkel) kell minél nagyobb arányban kinyerni. A jogszabály szerint 2027-től
a fogyasztók képesek lesznek eltávolítani és cserélni a hordozható akkumulátorokat az elektronikai termékeikben az életciklusuk bármely pontján.
A rendelet szerint úgy kell beépíteni a QR-kóddal követhető akkumulátorokat, hogy a fogyasztóknak csak bárhol beszerezhető (vagy ingyen adott különleges) szerszámokra legyen szükségük a kiszedésükhöz. A 444.hu idézi a Mashable cikkét, ami szerint az EU-s szabályok miatt világszerte újratervezhetik az olyan okostelefonokat, amikből nem lehet egyszerűen kiszedni az akkumulátorokat, mert nem lesz értelme külön termékeket gyártani az EU-s és más piacokra.