Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Fókuszban a három hét múlva esedékes változások – hírösszefoglalónk | Dél-kom Intranet


A Haszon.hu terjedelmes, részletes írásban foglalja össze mindazt, amit a hulladékgazdálkodásban várható változásokról tudni kell. Molnár János cikke túlmegy a szokásos kincstári optimizuson, és aggodalmát fejezi ki az élelmiszerárak (kiterjesztett gyártói felelősségi díj okán) várható robbanása miatt. A Greendex Áder János minapi podcast-jét idézi, amelyben Hernádi Zsolt MOL vezér volt a vendég. Hernádi kicsit háttérbe szorul a zöldújság tálalásában, a cikk címe is ez: Áder János: mindannyiunk érdeke, hogy sikeres legyen a Mol hulladékbegyűjtési koncessziója. Töretlenül bizakodó az Öko Drive, amely egységes, takarékosabb, eredményesebb szemétszállítási rendszer vízióját vetíti előre. Érdekesség, hogy az egyébként kormánykritikus Pécsi Stop is beáll a hurrá-kánonba. Az önmagát határokon átívelő szellemi táplálékként definiáló Kolozsvári Szalonna Nehazuggy rovata ugyanakkor parasztvakításról beszél, és kiemeli: a szakpolitikai kérdésekkel nem foglalkozik Koncz Zsófia államtitkár asszony tegnapi sajtótájékoztatója. Szerintük Koncz nem tájékoztatja az embereket (többek között) arról, hogy

  • míg eddig a vállalati hulladékok gyűjtésére és újrahasznosítására egy versengő, piaci keretek között működő iparág jött létre, amely versenynek jelentős szerepe volt az újrahasznosításban, ennek most vége,
  • a hulladékkezelő cégeket ellehetetlenítik,
  • az egész új rendszer indokoltsága ezer sebből vérzik, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a kormány és a Mol is üzleti titokra hivatkozva nem hajlandó közzétenni a több ezer milliárd forintos üzlet érdemi hátterét, megfontolásait, pénzügyi adatait, ezeket Orbánék közérdekű adatkérés keretében sem hajlandóak kiadni.

Kritikus hangot üt meg a G7 is, Bucsky Péter Wiedemann Tamással készített interjúja a szövegközi beszúrásban meg is hallgatható. Arról is szó van, hogy az árbevételt tekintve az ország legnagyobb vállalatának számító Mol nem ad hozzá a hulladékgazdálkodás hatékonyságához. A 35 évre alig 185 milliárd forintos beruházási kötelezettséget vállalt – ez évente alig több 5 milliárd forintnál. A MOHU nem épített ki saját kapacitásokat, az eddig is működő vállalkozásokat használja alvállalkozóként, tehát ugyanazok fogják a hulladék begyűjtését és újrahasznosítását intézni, mint eddig is – csak mindezért az eddigi termékdíjhoz képest – a SzabadEurópa szerint – háromszor többet kell fizetni a vállalkozóknak és végső soron, a várható brutális áremelkedések miatt a fogyasztóknak. A Don’t waste it ezúttal csak egy MTI közlemény kommentár nélküli közlésére szorítkozik, a Humusz pedig, tőle szokatlan módon egy az egyben a hazai hulladékmagazin anyagát veszi át. A BAMA és az Új Dunántúli Napló sem nyújt ennél többet, ráadásul illusztráció gyanánt, baranyai lap létére, a debreceni hulladékszállításról közöl képet.