Sok a hiányosság az italcsomagolások visszaváltását szabályozó új kormányrendeletben, amely január 1-ével lép életbe. Ez rossz hír, mert az EU-ban jelenleg is nálunk az egyik legmagasabb az eldobott egyszer használatos, szelektíven nem gyűjtött PET-, alumínium-, és üvegpalackok egy főre jutó mennyisége. A szakemberek most leginkább attól is tartanak, hogy egy téves jogi iránymutatás miatt a nélkülözhetetlen újratölthető termékek nemsokára teljesen eltűnnek a boltok polcairól – írja a Népszava.
Azt régóta tudni lehet, hogy a mostani betétdíjast egy új, az úgynevezett visszaváltási díjas rendszer fogja felváltani. Az új rendelkezés az újratölthető mellett az egyszer használható, eldobható PET-, alumínium-, és üveg italcsomagolásokat is érinti. Ezért hamar, már 2021 júniusában kiadtunk egy állásfoglalást, hogy ezzel hívjuk fel a figyelmet a tervezett rendszer hiányosságaira. Sőt, az állásfoglalásban szakmai útmutatást is nyújtottunk ahhoz, hogy miként lehetne ismét felvirágoztatni az újratöltést is támogató betétdíjas rendszert. Sajnos egyelőre úgy tűnik hiába, a javaslataink ugyanis nem köszönnek vissza a jogszabályban
– sorolta a problámákat a Népszavának Szabó György, a Humusz Szövetség alelnöke.
