Az új, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerrel hazánk nagy lépést tesz a körforgásos gazdaságra történő átállás felé. Az érintett cégekre azonban sok feladat hárul, és alig több mint három hónapjuk maradt felkészülni. A változás nem csak a gyártókat érinti. Amennyiben egy vállalat nem tud megfelelni a követelményeknek, akár a tevékenységének felfüggesztésére is számíthat – hívja fel a figyelmet tegnapi hosszabb, elemző cikkében a Pénzcentrum.

Ugyanezzelk a témával foglalkozik (talán kevésbé fenyegető hangnemben) a Don’t waste it is, tegnapi, szerkesztőségi cikkében. Az írás teljesen más szemléletű is, mint a Pénzcentrum összefoglalója, és szerkezete is jelentősen eltér attól. A szerkesztők a legfontosabb kérdések föltevésével és megválaszolásával igyekznek átláthatóvá, érthetővé tenni a rendszert. Külön fjezet foglalkozik azzal a kérdéssel is,m hogy miért volt szükséges a koncessziós rendszer bevezetése.
Ide kapcsolódik az az ugyancsak hosszabb, elemző anyag, amely a Szabad Európa tegnapi számában látott napvilágot (szerző: Wiedemann Tamás, via: M.D.). A dolgozat nem kevesebbet állít, mint hogy lázadoznak a hulladékgazdálkodó szervezetek, mert nem tetszik nekik, hogy a Mol egyeduralkodó lesz a piacon. A lakossági hulladékszállítás veszteséges, az ipari azonban nem, itt komoly bevétel realizálódik. A Mol 35 évre szóló koncessziós joga erre is kiterjed. A lapunak nyilatkozó szakemberek szerint sanszos, hogy az állam éppen ezért írta ki a koncessziót, mert a forprofit szegmens fedezi a lakossági hulladékgazdálkodás veszteségeit. Igen ám, de a hazai hulladékgazdálkodásban több mint háromezer kis- és közepes vállalkozás működik Magyarországon. A koncesszió kilátástalan helyzetbe hoz számtalan céget, nem tudják, milyen lesz a jövő, megtérül-e a befektetésük, fenn tudják-e tartani az eddigi üzletmenetet. Az írás ennél még szélesebb áttekintést ad a helyzetről, beszámol a Transparency International Magyarország ez ügyben tett kezdeményezéséről és így tovább. Érdemes nyomonkövetni.
Ugyancsak ide kapcsolódik az Új Dunántúli Napló mai összefoglalója a címoldalról a kérdéskörről. (Az írás az Interneten nem hozzáférhető.)
