Évtizedek óta folyamatosan növekszik az Európai Unióban keletkező veszélyes hulladék mennyisége, a csökkentésre irányuló közösségi intézkedések ellenére – állapította meg az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke hétfőn közétett jelentésében. A jelentést jószerével valamennyi napilap szemlézi kisebb-nagyobb terjedelemben; a legrészletesebb összefoglalót a Világgazdaságban Murányi Ernő hozza ma reggel. Az anyag fölhívja a figyelmet, hogy a veszélyes hulladék illegális lerakása és kereskedelme továbbra is jövedelmező üzlet. Becslések szerint az éves bevétel csak a kereskedést tekintve 1,5 milliárd és 1,8 milliárd euró közé tehető. A szerkesztők hangsúlyozzák: a veszélyes hulladék megfelelő osztályozása és nyomon követése révén jobban elkerülhető a nem megfelelő kezelés, és megszűnhetnek az illegális kerülőutak. Megjegyezik: a veszélyes hulladékot a különböző tagállamok eltérően osztályozzák, ami szintén hátrányos.
A Híradó.hu hozzáteszi: a számvevőszék szerint az újrafeldolgozási technológiák tökéletesítése és a kapacitás növelése lehetőségeket kínál, például a fontos nyersanyagok visszanyerését az elektronikus berendezésekből és egyéb hulladékból, ami az unió stratégiai autonómiájának hasznára válna. Az Újszó pedig arról is ír (via:MTI), hogy a veszélyes hulladék keletkezésének megelőzése 1991 óta uniós prioritás, a vonatkozó intézkedések középpontjában a gazdasági szereplők terméktervezési és -gyártási módjának befolyásolása, a szennyezők felelőssé tétele, valamint a fogyasztók jobb tájékoztatása áll.