Az elmúlt napokban jelentősen megnövekedett a megtévesztő e-mailek száma. Társaságunknál és más intézményekben is egyre többen jelzik a problémát. A legjellemzőbbek a számlabefizetésre emlékeztető, a csomag átvételéről értesítő, egy nyereményjáték nyertesét hirdető vagy az át nem vett csomagok értesítője vagy a pénzintézetektől, a fiók lejáratáról szóló hamis értesítések. Ezek célja, hogy a zsarolók megszerezzék személyes és/vagy bankkártya adatainkat, illetve, hogy „önként” fizessünk.
Egy kis odafigyeléssel azonban elkerülhető, hogy áldozatai legyünk egy rosszindulatú adathalász szervezetnek. Gyanút kelthetnek az alábbiak:
– A levél feladójának e-mail címe nehezen azonosítható. A @ utáni domain nem .hu-ra vagy .com-ra végződik, és a @ előtti rész nem értelmezhető (pl: fidsafndfds@domain.xyz.)
– A levél tárgya a következőket tartalmazza: „Warning” „Alert” „Mail Message” „Fizetési felszólítás”, „Fiókja lejárt”, „Át nem vett csomagja van”.
– Mivel a zsarolók általában külföldiek, a levél szövegét fordítóprogram segítségével hozzák létre, így a mondatok nehezen értelmezhetőek, nyelvtanilag helytelenek – a levél szövegezésére ezért fokozottan figyeljetek!
Ha felismeritek a becsapós e-mailt, küldjétek tovább az informatikai csoport bármely dolgozójának e-mailben, és utána töröljétek a levelet. Amennyiben nem vagytok biztosak, hogy ilyen levelet kaptatok-e, akkor is szóljatok mindenképpen!
A védelmi rendszereket folyamatosan frissítjük, naprakészen tartjuk, hogy ki tudjuk szűrni az ilyen típusú e-maileket.
Legyetek óvatosak!
Az informatikai csoport munkatársai