A csomagolásra vonatkozó új uniós szabályozás első lépése a zöldségeket és a gyümölcsöket érinti; ezeknél az élelmiszereknél 2025-től kizárólag újrahasznosítható csomagolások és címkék használhatók – közölte tegnap, késő esti kiadásában a FruitVeb. Az irányelv célja, hogy 2030-ra ne nőjön mintegy 20 százalékkal az egyszer használatos csomagolások miatt az EU-ban keletkező hulladék mennyisége. A becslések szerint 2030-ra a műanyag csomagolóanyagok mennyisége a szabályozás nélkül 46 százalékkal emelkedne. A hír kapcsán a Napi.hu további információkat is adott, ugyancsak tegnap, késő este. Ezek szerint 2030-tól minden egyéb terméknél is csak az újrahasznosítható, klímabarát csomagolóanyagok és címkék maradhatnak használatban. Gyakran előfordul, hogy egy termék a valódi méreteinél jóval nagyobb csomagolást kap, mivel így akár méretre, akár mennyiségre nagyobbnak tűnik. Amellett, hogy ez a gyakorlat megtévesztheti a fogyasztókat, felesleges környezetterhelést is jelent. A 2030-tól életbe lépő új rend megszünteti ezt a trükközést is. A Heves Megyei Hírportál a műanyagok európai mennyiségéről és újrahasznosításáról értekezik a hír kapcsán. Emlékeztetnek: a mögöttünk hagyott hónapoban, azaz 2023 januárjában az Európai Parlament elfogadta álláspontját a hulladékszállítási szabályokkal kapcsolatban, amelyek célja az újrahasználat és az újrafeldolgozás előmozdítása, valamint a szennyezés csökkentése.