Bár a távhőt sokan drágállják és szabályozhatatlannak tartják, a fűtési mód megfelelő átalakítással a légszennyezés elleni harc titkos fegyverévé válhat – véli a Másfélfok elnevezésű környezetvédelmi oldalon megjelent elemzésében Gelencsér Dávid és Sáfián-Farkas Fanni, a nonprofit Szolidáris Gazdaság Központ részeként működő Transzformátor Központ munkatársa. A váltás elemi feltétele lenne viszont, hogy az ágazat a jelenleg 70 százalékot kitevő gáztüzelésről a jelenleg csak 24 százalékot képviselő megújulókra, vagyis akár földhőre, napra, szélre, vagy a biomasszának nevezett növényégetésre álljon át – teszi hozzá már Népszava. Jó példa Budapest, ahol a hulldék eltüzelésével az FKF jelentősen hozzájárul a távhőenergia árának szinteentartásához. A lehetőségeket a döntéshozók is ismerik: a NEKT mellett az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz is kilátásba helyez forrásokat fenntartható távhőrendszerek számára. Gelencsér Dávid és Sáfián-Farkas Fanni ugyanakkor már most fontosnak tartja a helyi – akár más témát is felölelő – önszerveződést, tájékoztatást és felkészülést a jogi és anyagi támogatások későbbi megjelenésére, írja a központi napilap.