Nyolcvan százalékkal lehetne csökkenteni a műanyagszennyezést 2040-ig a megfelelő szakpolitikai és piaci változások életbe léptetésével – mutatott rá az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) egy jelentésben. Ehhez az újrafelhasználás és újrahasznosítás szélesebb körű elterjedésére, valamint a műanyagtermékek átorientálására és diverzifikálására lenne szükség – hangsúlyozták a szerzők. Ez magában foglalná az újratölthető palackok, a különféle adagoló automaták, illetve a visszaváltható csomagolások szélesebb körű használatát. Ezekkel a lépésekkel harminc százalékkal kevesebb műanyaghulladék keletkezne – magyarázta az UNEP. További húsz százalékos csökkenést lehetne elérni, ha az újrahasznosítás stabilabbá és jövedelmezőbbé válna. A fosszilis tüzelőanyag-támogatások megszüntetésével és a termékek újrahasznosíthatóságának javításával pedig huszonegyről ötven százalékra lehetne növelni az újrahasznosítható műanyagok mennyiségét. Az UNEP jelentését a Portfolio szemlézi ma reggeli kiadásában.
