Kevesebb mint egy hét múlva már élesben működik majd az országos hulladékkoncesszió, amelyet 35 évre a Mol Nyrt. feladatellátásra létrehozott leányvállalata, a MOHU nyert el a magyar államtól. Az elmúlt időszakban sok bírálat érte a rendszert, főként a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer részeként bevezetendő EPR-díjak miatt, de a héten már arról is megjelentek hírek, hogy veszélybe került a július 1-i indulás is. A Mol ezért egy háttérbeszélgetésen adott tájékoztatást arról, hogy a feladatellátáshoz szükséges alvállalkozói szerződéseket országszerte mindenhol megkötötték, így a lakosság várhatóan semmilyen változást nem észlel majd a szolgáltatásban. A Portfolio kérdésére közölték, hogy az elmúlt időszak jogszabály-változtatásaiban csak véleményezőként vettek részt, és úgy látják, már nem hiányzik több módosítás, amely veszélyeztetné a jövő havi indulást. Az Európai Bizottság koncessziós vizsgálatától nem tartanak, nem várják, hogy az érdemben befolyásolná a rendszert.
Pethő Zsolt, a MOHU vezérigazgatója a sajtóbeszélgetésen ismertette, hogy az új koncessziós rendszer azért indul el, mert az Európai Unió nagyon szigorú hulladékhasznosítási és -kezelési szabályokat vezetett be, a tagállamok pedig komoly büntetésekre számíthatnak, ha az előírásokat nem teljesítik.