Túl kevés fémkereskedő és autóbontó szerződött le a MOL MOHU Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel, és ezt a piacot felügyelő Energiaügyi Minisztériumnál is észrevették – értesült a Szabad Európa (megjelenés: ma hajnalban, szerző: Wiedemann Tamás).
Ha szépen akarunk fogalmazni, akkor megteremtették a jogszabályi lehetőséget arra, hogy csak egy monopolhelyzetben lévő cég alvállalkozói lehessenek úgy, hogy a saját eszközeikkel, a saját tudásukkal és a saját embereikkel ugyanazt a munkát végezzék el, mint korábban. Csak akkor piaci körülmények között végezhették, most pedig alvállalkozói rendszerben, ahol egyfajta bérmunkások lesznek
– mondta ezzel kapcsolatban korábban a Szabad Európának Szlávik Mónika, a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesületének elnöke. Nagy kérdés, hogy a fémesek és az autóbontók nagy része miért nem írt alá alvállalkozói szerződést. A szakmabeliek szerint azért, mert a MOHU ötféle kötbért követelhet, cserébe viszont nem garantál semmit. Azt sem, hogy lesz elég munka, illetve megéri velük dolgozni. A MOHU egyébként is csak többkörös tárgyalás után szerződik, amelynek része az „árlejtés”, amikor negatív liciten kell a korábbi áraik alá menniük a hulladékpiacon továbbra is dolgozni akaró cégeknek. A szerződéseket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálja, miután erőfölénnyel való visszaélés miatt bejelentés érkezett a hatósághoz a Mollal szemben. A beadvány szerint a Mol érzékeny üzleti információkat kért a cégektől, leendő alvállalkozóitól, még olyan adatokat is, amelyekre nem terjed ki koncessziós joga.
A szentendrei hulladékudvar körül tapasztalható furcsaságokról a város lapja számolt be. A cikksorozat ezúttal a MOHU alvállalkozójának álláspontját ismertető résszel jelentkezik. A Tatabányán kialakult helyzetre (megszünt az önkormányzat által szervezett lomtalanítás) az önkormányzati hírportál is rehált: Hulladékgazdálkodási tájékoztatót tettek közzé. Július 1. óta nincs fennakadás a vásárhelyi hulladékudvarban – ez már a Hódpress cikkének címe (megjelenés: tegnap este, szerző: Korom András).