Lantos Csaba energiaügyi miniszter döntése értelmében a kiterjesztett gyártói felelősségi díjak mértéke a 2024. évben nem emelkedik – olvasható a tárca közleményében, amelyet (többek között) a Potrfolio vett át. A döntés meg is jelent a a csütörtök esti Magyar Közlönyben. Az energiaügyi minisztérium tájékoztatásából az is kiolvasható, hogy a kötelező visszaváltás rendszere januártól mégis elindul. Az ügy előzménye, hogy szerdán az a hír jelent meg Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnökének nyilatkozata alapján, hogy január elseje helyett július 1-étől lesznek kötelesek feltüntetni a gyártók a visszaváltáshoz szükséges kódokat a PET-palackokon, az alumínium és üveg italospalackokon. A volt köztársasági elnök szerint a gyártók akadályozzák a betétdíj bevezetését, ezért csúszik fél évet a bevezetés. A minisztériumi közlemény ezzel szemben azt erősíti meg, hogy a kötelező visszaváltási rendszer jövő év januárjától mégis elindul.
Áder szavait elsőként a 444.hu cáfolta. Az ATV reggeli beszélgető műsorában ugyancsak külön fejezetet szentelt a témának.