A hevesi kormányhivatal 103 millió forintos büntetést szabott ki az abasári, illegálisan tárolt akkumulátor-hulladék ügyében, írja az Átlátszó (szerző: Bodnár Zsuzsa). A határozat szerint a hordókon lévő felirat hamis volt, az azokban tárolt hulladék valójában veszélyes. A büntető határozat szerint a veszélyes hulladék engedély nélküli raktározásával megvalósult a környezetveszélyeztetés vétsége. A határozatban már bizonyítékot is találtunk arra, hogy a 11 ezer hordóban tárolt 1700 tonnányi hulladék a dél-koreai tulajdonú SungEel Kft. Bátonyterenyén lévő akkumulátor-üzeméből származik.
A mai lapszámában olvasható részletes beszámoló eléggé elgondolkodtató a hazai szabályozást illetően. 11 ezer hordó, körülbelül 1700 tonna veszélyes hulladék illegális elhelyezése nem bűncselekménynek, hanem vétségnek számít, és a SungEel Kft. nagyságrendjéhez képest aprópénznek számító bütetéskével, személyi következmények nélkül, markunkba röhögve megúszható. Ugyanakkor épp tegnap adott hírt a ZalaMédia arról, hogy 1 év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette miatt a bíróság azt a nagykanizsai férfit, aki 57 köbméter (30 tonna) szemetet halmozott föl az udvarán.
