Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Visszaélések egy hazai hulladékgazdálkodási projektnél | Dél-kom Intranet


Szabálytalanságokat talált egy, az Európai Unió által finanszírozott magyar hulladékgazdálkodási projektnél az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF), közölte szerdán a cég. Az OLAF a közelmúltban zárta le vizsgálatát. Ville Itälä főigazgató szerint az EU által finanszírozott projektek célja a hulladékgazdálkodás hatékonyabbá és környezetbarátabbá tétele volt. Az OLAF nyomozói azonban tervezési és kivitelezési hibákat, valamint jogsértést tártak fel.

Azt is megállapítottuk, hogy a környezetre gyakorolt pozitív hatás a projektcélok átfedései miatt a vártnál kisebb volt

– fogalmazott Itälä. Az OLAF jelentéséről elsőként az Alfahír (szerző: Verebes Károly) számolt be a hazai sajtóban .A Szabad Európa (szerző: Horn Gabriella) birtokába került jelentésből további részletek is kiiderültek. A projektek közé tartozott egy olyan mechanikai-biológiai hulladékkezelő egység létrehozása, ahol éghető hulladékot állítottak volna elő, amelyet energiatermelés céljából értékesíteni kellett volna. A hulladék minősége azonban túl alacsony volt, ezért a nagy része a projekt helyszínén maradt. Ez két súlyos tűzesethez vezetett. Az első tűzeset és a hulladékkezelési technológia rendszeres meghibásodása után nagy mennyiségű kezeletlen biológiai hulladékot helyeztek el a hulladéktárolóban. Ez, valamint a biológiai egység kapacitásának hibás tervezése elviselhetetlen szagot okozott a közeli területeken. A kedvezményezett végül úgy döntött, hogy nem használja tovább a biológiai kezelőegységet. és a teljes biológiai frakciót– az összes kommunális hulladék mintegy 60 százalékát – egy másik hulladéklerakóba szállítja, megsértve ezzel a projekt célkitűzéseit. Az OLAF azt javasolta, hogy az Európai Bizottság fizettesse vissza az uniós költségvetésből elköltött 10,9 millió eurót, azaz átszámítva nagyjából 4,4 milliárd forintot.

A konkrét projektet, illetve helyszínt sem az OLAF-közleményben, sem a híradásokban nem nevezték meg.

Frissítünk!

Az Átlátszó szúrta ki, hogy az OLAF közleményt adott ki az ügyben, és hogy további információért Jana CAPPELLO-hoz, az OLAF szóvivőjéhez (telefon: +32(0)2 29-85549) vagy Kirill GELMI
helyettes szóvivőhöz (telefon: +32(0)2 29-88146) lehet fordulni. Az Átlátszó (szerző: Fülöp Orsolya) azt is tudni véli, hogy a projekt helyszíne Balatonfűzfő határában, Királyszentistvánon volt. A beruházást nagy uniós fejlesztési projekt keretében, kb. 26 millió eurós költséggel (akkori értéken kb. 7,3, mai értéken több mint 10 milliárd Ft) indították. Az átadás után már egy-két évvel bűzről kezdtek panaszkodni a környező településeken élő lakosok. A szakértői bejárások során egyértelmű megállapítást nyert, hogy a bűz forrása a királyszentistváni szeméttelep, elsődlegesen a depónia , a csurgalékvíz-tározó és a biológiai csarnok .A szagok több alkalommal is 3-5 kilométeres távolságból is érezhetőek voltak. A hulladéklerakó tulajdonosa az Észak-Balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás.

Képünkön: a királyszentistváni hulladéklerakóban keletkezett tűz füstje száll fel 2019. augusztus 10-én. Közel ezer négyzetméteren ég a hulladék, az oltásán több mint nyolcvan tűzoltó dolgozik. MTI/Mátyus Tamás