– A világot óceáni vészhelyzet fenyegeti – figyelmeztetett Antonio Guterres, az ENSZ vezetője a világszervezet óceánokról szóló konferenciáján Portugália fővárosában, az AlJazeera információi szerint. A kijelentést a legtöbb hazai napilap idézi, az azonnali pedig bő terjedelemben számol be a fejleményekről (szerző: Papp Éva Orsolya). Az elmúlt 60 évben ugrásszerűen növekvő szén-dioxid-szennyezés mintegy negyedét elnyelve a tengervíz savassá vált, ami veszélyezteti a vízi táplálékláncokat és az óceánok szén-dioxid-felvevő képességét. A helyzetet tovább rontja a szemét véget nem érő áradata, amely az ENSZ Környezetvédelmi Programja szerint percenként egy teherautónyi műanyagot jelent.