Hatalmasat újított északi szomszédunk, véget érhet a szanaszét dobált flakonok kora – a legtöbb hazai napilap beszámol róla, hogy Közép-Európában elsőként, 2022. január elsejétől betétdíjasok a PET-palackok és az italos aludobozok Szlovákiában.
A 300 négyzetméternél nagyobb boltoknak kötelező biztosítani a visszaváltást, a kisebbeknek ajánlott, de ők is egyre többen jelentkeznek – mondta az új rendszer életbe lépése alkalmából tartott sajtótájékoztatóján Ján Budaj környezetvédelmi miniszter.
A PET-palackok és az alodobozok betétdíja egységesen 15 cent (55 forint). Bár idehaza hozzászoktunk, hogy a flakonokat összelapítva dobjuk a szelektív kukába, Szlovákiában nem kell összelapítani a palackokat. A csomagoláson Z betű jelzi, hogy az betétdíjas (zálohované), és egy vonalkód is van rajta, amelynek sértetlennek kell maradnia – emiatt szükségtelen és értelmetlen tehát az összelapítás. A miniszter azt is elmondta, hogy azért döntöttek emellett a rendszer mellett az egyes csomagolástípusok betiltása helyett, mert a PET-palack újrahasznosításának kisebb a karbonlábnyoma, mint egy üvegpalack legyártásának. A rendszert egy, a minisztérium által megbízott nonprofit szervezet üzemelteti, ami négy szervezetből álló konzorcium: az alkoholmentes italok és ásványvizek gyártóinak szövetsége, a sör- és malátagyártók egyesülete, valamint a kiskereskedelmi és nagykereskedelmi cégeket képviselő egy-egy szervezet alkotja. A rendszer finanszírozását az italgyártók által befizetett díj és a visszaváltott műanyag és alumínium eladása fedezi.