A szelektív hulldékgyűjtő szigetek több hazai nagyvárosban is lassanként illegális hulladéklerakóként üzemelnek. A szolgáltatók előtt két út áll: vagy telejsen fölszámolják a gyűjtőszigetet (erre Óbuda/Békásmegyeren láttunk rengeteg példát), vagy figyeltetik a helyszíneket, és ellenőrzik, hogy tényleg szelektív hulldékgyűjtés valósul-e meg. Az úgytudjuk, a Nyugat-Magyarorzági hírmagazin most ilyen példát oszt meg olvasóival (szerző: Farkas Bazsi).A szombathelyi, Rákóczi utcai sziget edényzetei mellé gyakran az ételmaradékokat, vagy éppen a házi limlomot is kihelyezik. Ez egyébként jogsértés. Egy most felszerelt kamerával a közterület-felügyelet el tud járni abban az esetben, ha valaki valami nem odavalót helyez majd ki.