Becslések szerint csak az Egyesült Államokban a papíralapú nyugták gyártásához több mint 3 millió fát és 18 milliárd liter vizet használnak fel évente. A folyamat évente annyi szén-dioxid-kibocsátással jár, mintha plusz 400 ezer autó közlekedne az amerikai utakon. Az Egyesült Királyságban is készítettek hasonló számításokat, és úgy találták, hogy évente 200 ezer fa adja a nyugták alapanyagát, és további 1,6 milliárd liter víz felhasználásával gyártják le a pénztárgépekbe illeszthető hőpapírszalagokat. A hazai adatoknak a tudományos magazin, a
Qubit újságírója,
Radó Nóra számolt utána. Érdemes beleolvasni a cikkbe, és végigkövetni a nagyon is logikus okfejtést és számsort. A végeredmény megdöbbentő. Hazánkban a hőpapír-számlák/nyugták előállításához körülbelül 70-80 ezer fát kell kivágni. Ez azt jelenti, hogy 70-80 ezer fát használhat el a teljes magyar lakosság a nyugtáira, és erre jön rá a hőpapír előállításának környezetterhelése, ami a brit és az amerikai adatok tükrében elképzelhető lehet. Az adatok egy idő után eltűnnek a hőpapírról, újrahasznosítani nem lehet, általában azonnal kidobjuk, akkor meg minek? – teszi föl a kérdést Radó Nóra. Tegyük hamar hozzá: a pénztári szalagok olyan vegyi anyagot tartalmaznak, amely kifejezetten káros az egészségre. Frederick vom Saal, az amerikai Missouri Egyetem endokrinológusa évekig tanulmányozta a vegyi anyagot. A tudos
odanyilatkozott, hogy ez a bizonyos anyag „egyfajta láthatatlan hintőpor, ami azonnal ráragad az ember kezére és áthatol a bőrön, hogy aztán egy szempillantás alatt a véráramba kerüljön”.Egyrészt csökkentheti a termékenységet és károsíthatja a magzatot, másrészt endokrin-károsító hatással bírhat, vagyis zavart okozhat a hormonrendszer működésében, és hozzájárulhat az inzulinrezisztancia, a cukorbetegség kialakulásához, az elhízáshoz és bizonyos szívbetegségek kialakulásához is. A környezetvédelmi és egészségvédelmi szempontok ellenére a digitális nyugták elterjedtsége az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is alacsonynak tekinthető. Kaliforniában a szenátus 2019-ben igyekezett egy olyan törvényt megszavaztatni, amely lehetővé tette volna az üzleteknek, hogy rákérdezzenek, akar-e a vásárló papír alapú nyugtát, a papíripari lobbi és más üzleti körök nyomására azonban
elkaszálták a javaslatot.