Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Rohamléptékben alakul át a hazai hulladékgazdálkodás | Dél-kom Intranet


Teljes egészében megváltoztatják, feje tetejére állítják a most alkalmazott rendszert és jogszabályi hátteret a 2023. január 1-től életbe lépő jogszabályi változások, írja a Transpack tegnapi, szerkesztőségi cikkében. A körforgásos gazdaságra való átállást, az illegális hulladéklerakók felszámolását, a hulladékot illegálisan elhelyezők szigorúbb büntetését, a visszaváltási rendszer és kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer kialakítását, valamint a hulladékgazdasági tevékenység racionalizálását kiemelt célnak tekinti a Kormány által 2020-ban elfogadott a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv. 2025-től a legfeljebb 3 liter űrtartalmú italpalackok 25%-ban újrafeldolgozott anyagból kell, hogy készüljenek. 2030-tól pedig 30%-ban újrafeldolgozott másodnyersanyagot kell, hogy tartalmazzanak. A legfeljebb 3 liter űrtartalmú italpalackokra vonatkozóan 2025-re 77%-os, 2029-re 90%-os visszagyűjtést kell elérni a betétdíj- vagy kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerrel. 2025-re derogációval 50%-át, 2030-ra 55%-át kell újrafeldolgoznunk a képződött települési hulladéknak. Ezek mindaddig csak százalékos értékeknek tűnnek, míg nem számszerűsítjük a feladatot: a települési hulladék mennyisége a jelenleg 3,8 millió tonna, tehát a megoldandó feladat „szeméthegynyi”.A lerakott települési hulladék mennyisége 2035-re a képződött településihulladék összmennyiségének 10%-a (derogációval 25%-a) alá kell, hogy csökkenjen. 2025. december 31-ig el kell érni, hogy a tárgyévben országosan képződő hulladékká vált csomagolás teljes tömegének legalább 65%-át, 2030. december 31-ig legalább 70%-át újrafeldolgozzuk.

A kötelező visszaváltási díj rendszere nagyon hasonlít a betétdíjas rendszerhez annyi különbséggel, hogy a cél nem az újrahasználható csomagolószerek többszöri felhasználása (önálló rendszer), hanem az italos csomagolások minél nagyobb arányú visszagyűjtése az üveg- és műanyag palackok, fém italdobozok tekintetében. A visszagyűjtéshez technikai és fizikai kapacitást kell biztosítani, ki kell alakítani a gyűjtőpontokat. Ezek lehetnek kézi és automatás átvételi pontok (pl. közepes és nagy élelmiszerkereskedelmi egységekbe – 400 m2 felett – visszaváltó automata telepítése szükséges, nagyobb egységek esetében többet is, kisebb élelmiszerboltokban és az egyéb forgalmazási helyeken visszaváltás kézi leolvasóval).

A bő terjedelmű, de tárgyi tévedésektől nem mentes cikket a Dél-Kom Sajtófigyelő forráskritikával javasolja olvasni (az írásban még úgy szerepel például, hogy 2023. január 1-től tilos a műanyag italtartó pohár forgalomba hozatala, miközben tudjuk, hogy ezt a változást csak legalább másfél év késéssel vezeti majd be a jogalkotó satöbbi).