Törvényi előírás a maszk viselése a koronavírus megfékezése érdekében, ám a maszkok nagyon komoly problémát jelentenek a környezet számára — különösen, ha eldobáljuk azokat, és az utcára, a folyókba kerülnek. Természetesen nem csak Magyarország kűzd a problémával, hanem jószerével az egész világ. A Portsmouthi Egyetem kutatói közelebbről is megvizsgálták a kérdést. Kutatási eredményeiket a Nature Sustainability című tudományos folyóírtaban tették közzé. Ezt szemlézte tegnapi számában az Ökopolisz, és a hazai folyóiratból közölt szemelvényeket ma több napilap, így a Népszava és a Magyar Nemzet is. De miről is van szó? A kutatásból kiderült, hogy a nem megfelelően kidobott maszkok száma 84-szeresére nőtt a világjárvány 2020 márciusi kezdetétől 2021 októberéig. A maszkok eldobálásának negatív hatásai vannak az emberekre és a környezetre is. A vizsgálat szerint az első órákban és napokban az eldobott maszkok vagy egészségügyi törlőkendők potenciális hordozói a Covid-19 vírusnak, ha azt fertőzött személy használta korábban.
A hulladék a már meglévő műanyagproblémához is hozzájárul, hiszen a maszkok többnyire tartós műanyagból készülnek, amelyek évszázadokig sem bomlanak le. Az állatok ráadásul megfulladhatnak a maszkok nagyméretű maradványaitól, nem beszélve arról, hogy a lassan lebomló mikroműanyagok belekerülnek a talajba és a vizekbe, végül pedig az emberi táplálékláncba. A kutatók szerint a maszkhulladék ellen helyi és nemzetközi intézkedésekre van szükség. Elsősorban is ösztönözni kell az újra felhasználható eszközök használatát.

Illusztráció: Ökopolisz.