Folyótisztítási és hulladékgazdálkodási programot indított a Tiszai PET Kupa és a Diageo alkoholos italgyártó és forgalmazó vállalat – közölték a program szervezői szerdán, és közölte a hírt ma reggel az Új Dunántúli Napló illetve a BAMA. Annak fényében hogy tudjuk (a Dél-Kom Sajtófigyelő is ismertette már az adatot), hogy Kárpátalján a hulladékszállítás nehézkessége vagy teljes hiánya miatt körülbelül 3 millió tonna kezeletlen szemét halmozódott fel, javarészt a Tisza árterületén, a célkitűzések elég szerények. Az az olvasó benyomása, hogy a két évesre tervezett program során az évernte meghatározott 350 tonna szelektív hulladék összegyűjtésével, válogatásával és hasznosításával inkább csak követendő példát mutatnak a szervezők, semmint érdemi eredményeket várnak saját maguktól.
A projekt egyik lépcsőfoka a folyótisztítás, amelynek keretében a Tisza vízgyűjtő területén bevált és innovatív módszerekkel gyűjtik a folyókból a szemetet. Ilyen például a Borzsán létesített szitka, amelynek hálós rendszere az úszó hulladékot fogja fel. A tájékoztatás szerint a Diageo anyagi támogatásából bővült az ungvári és beregszászi szakmai partnerek eszközparkja, így, idézzük: “egy anyagszállításra alkalmas kisbusz és motor is segíti a hulladék szakszerű szállítását.”
Kérdés persze, hogy hogyan szállítja szakszerűen a hulladékot egy kisbusz vagy egy motorbicikli?

Képünkön: önkéntesek PET-palackokkal töltött zsákokat pakolnak le egy kishajóról a Tisza partján, Tiszaszőlős közelében 2020. november 11-én (MTI/Czeglédi Zsolt).
A Blikk sokkal bővebb terjedelemben számol be a kezdeményezéshez kapcsolódó sajtótájékoztatóról, ám továbbra is az az ember érzése, hogy az egész csak arra jó, hogy az alkoholos italkokat gyártó cég bőséges reklámhoz jusson. A Telex más módszert választott: a magyar segítők mellett a projekt gyakorlati megvalósulásában részt vevő ukránokat is megszólaltatja újságírójuk, Halász Nikolett..