A Dél-Kon Sajtófigyelő is foglalkozott azzal a döbbenetes emnnyiségű egészségügyi hulladékkal, amely a Covid következtében halmozódik föl. Kutatók most új módszert javasolnak az eddigi, körülbelöl 130 milliárd, és a továbbiakban keletkező, felbecsülhetetlen mennyiségű hulldékmaszk felhasználására. Polimerhulladék helyett akkumulátorok gyártását sürgetik. Az általuk ajánlott módszer nem csak környezetbarát, de lehetővé teszi olyan olcsó akkumulátorok gyártását, amelyek több szempontból is felülmúlják a nehezebb, fémbevonatú hagyományos társaikat. A csapat először ultrahanggal fertőtlenítette a maszkokat, majd grafénból készült tintába mártotta. Ezután az egészet összepréselték, és 140 °C-ra melegítették, hogy apró golyók keletkezzenek ebből a keverékből – ezek a golyók működnek az akkumulátor elektródáiként. Ezeket a golyócskákat egy szigetelőréteg választja el, amely szintén használt maszkokból készül. Az utolsó lépés, hogy az egészet elektrolitba áztatják, és szintén egészségügyi hulladékból újrahasznosítással készült héjakba csomagolják.
Felkai Ádám erről szóló cikkét a Rakéta mai kiadásában olvashatják el.
https://raketa.hu/akkumulatorra-alakithatjuk-a-rengeteg-hulladek-orvosi-maszkot