Döbbenetes adathalmazzal igyekeztek fölkelteni a hallgatók figyelmét a Kék bolygó című podcast szerkesztői a legutóbbi adás során. (A Kék bolygó Áder János egykori köztársasági elnök leleménye.) Néhány ezek közül: 1967-ben 2 millió tonna műanyagot állítottak elő a világon, jelenleg ennek kétszázszorosát, 400 millió tonnát, másodpercenként 20 ezer PET palackot gyártanak a világon, percenként egy kukásautónyi szemét kerül a tengerekbe, óceánokba, és csak a műanyag tíz százalékát hasznosítják újra.
Áder János beszélgetőpartnere az adásban Hankó Gergely, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője volt, aki a Tiszai PET Kupa hulladékgazdálkodási szakértője is. Természetesen szó esett a Tiszát érintő műanyagszennyezésről is. A folyón 2014-ben kezdett el jelentős mennyiségű műanyag érkezni. Amikor nagy a hulladékterhelés, 500 palack érkezik percenként. Áder János felhívta a figyelmet arra, hogy a hulladék nagy része a szomszédos országból érkezik. Hankó Gergely erre úgy reagált: Kárpátalján mintegy kétszáz településen nem jár kukásautó, így a lakosságra van bízva, hogy mit csinál a keletkező szeméttel. A Tisza árterülete gyakorlatilag az egész ukrán szakaszon illegális lerakóként üzemel.

A tegnapi podcastet jószerével az egész hazai sajtó ismertette, ízlése és pártállása szerint kisebb-nagyobb terjedelemben. A legnagyobb figyelmet a hazai életmód-magazin, a vital.hu szentelte a beszélgetésnek.
http://www.vital.hu/muanyagszennyezes-tisza
A SzegedMa szemléje (via: MTI):
Az index összefoglalója (szerző: Ráti Emese):
https://index.hu/belfold/2022/03/28/muanyagszennyezes-tisza-ader-janos-hulladekgazdalkodas-pet-kupa/
A hír a BAMA felületén (via: MTI):
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:
https://soundcloud.com/ader-janos-podcastja/csepp-a-muanyagtengerben-42#c=148&t=0:00