Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Magyar fejlesztés: zölden hasznosul a hulladék, csak épp nem Magyarországon | Dél-kom Intranet


Égetés nélkül, környezetkímélő módon állítható elő energia a másra nem használható lakossági hulladékból a veszprémi Horge Technologies megoldásával. A berendezés égetés helyett magas hőmérsékleten, 1000-1200 Celsius-fokon bontja szét a más módon már nem hasznosítható szemetet, majd abból villamos energiát, hőt és hidrogént is előállít.

  • A folyamathoz minimális oxigén szükséges, ezért is mondjuk azt, hogy mi kémény nélkül dolgozunk – mondta el a Világgazdaságnak Henger Károly, a társaság ügyvezető igazgatója (ma reggeli kiadás, szerző: B.H.L.). A technológia annyiban új, hogy a meggyökerezett eljárásnak számító szemétégetéssel termelt, helyben felhasználható hőenergia helyett olyan energiahordozót állít elő, amely szállítható is, azaz nem helyhez kötött a felhasználása.

A megoldás iránt a hazai piacok nem érdeklődnek, így az első üzem felépítésére a szerbiai Zomborban kerül sor. A négymillió eurós projekt fő forrása az Európai Fejlesztési Banktól származik majd. A létesítmény több lépcsőben épül meg, és már az első ütem után évi 3500-4000 tonna háztartási hulladékot tud majd feldolgozni, ami azért fontos, mert körülbelül ekkora a technológia méretgazdaságossági határa.