Égetés nélkül, környezetkímélő módon állítható elő energia a másra nem használható lakossági hulladékból a veszprémi Horge Technologies megoldásával. A berendezés égetés helyett magas hőmérsékleten, 1000-1200 Celsius-fokon bontja szét a más módon már nem hasznosítható szemetet, majd abból villamos energiát, hőt és hidrogént is előállít.
- A folyamathoz minimális oxigén szükséges, ezért is mondjuk azt, hogy mi kémény nélkül dolgozunk – mondta el a Világgazdaságnak Henger Károly, a társaság ügyvezető igazgatója (ma reggeli kiadás, szerző: B.H.L.). A technológia annyiban új, hogy a meggyökerezett eljárásnak számító szemétégetéssel termelt, helyben felhasználható hőenergia helyett olyan energiahordozót állít elő, amely szállítható is, azaz nem helyhez kötött a felhasználása.
A megoldás iránt a hazai piacok nem érdeklődnek, így az első üzem felépítésére a szerbiai Zomborban kerül sor. A négymillió eurós projekt fő forrása az Európai Fejlesztési Banktól származik majd. A létesítmény több lépcsőben épül meg, és már az első ütem után évi 3500-4000 tonna háztartási hulladékot tud majd feldolgozni, ami azért fontos, mert körülbelül ekkora a technológia méretgazdaságossági határa.