A nemzetközi márkák, köztük a Coca-Cola és a PepsiCo globális paktum megkötésére szólítottak fel hétfőn a műanyagszennyezés leküzdésére, amely magában foglalja az olajipar kulcsfontosságú növekedési területét, a műanyaggyártás csökkentését is – közölte a Reuters. Itthon elsőként a Világgazdaság számolt be ma a hírről, szerkesztőségi cikküket több hazai lap is átvette, köztük az InfoStart, csaknem teljes terjedelmében. A hétfői közös nyilatkozat több mint 70 aláírója között van olyan fogyasztási cikkeket gyártó cég, mint az Unilever és a Nestlé, amelyek számtalan egyszer használatos műanyag terméket árulnak, a samponoktól a csokoládéig, valamint a Walmart kiskereskedő és a francia BNP Paribas Bank. Kritikus időpontban vagyunk egy ambiciózus ENSZ-szerződés megkötéséhez – olvasható a közleményben, megjegyezve, hogy minden megállapodásnak „csökkentenie kell a szűz műanyagok előállítását és felhasználását”.
A Pew Charitable Trusts mérföldkőnek számító 2020-as tanulmánya szerint bár a globális újrahasznosítás fokozása kritikus a műanyaghulladék kezelésében, ezek az erőfeszítések nem akadályozzák meg, hogy a műanyagszennyezés továbbra is az egekbe szökjön a termelés korlátozása nélkül. A valaha gyártott műanyagok kevesebb, mit tíz százalékát hasznosították újra. Eközben az olajból és gázból nyert műanyagok termelése az előrejelzések szerint 20 éven belül megduplázódik. Ez az energiaipari nagyvállalatok jövőbeli bevételeinek kulcsfontosságú forrása, mivel a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet csökken a megújuló energiaforrások és az elektromos járművek térnyerésével.
https://www.vg.hu/zoldgazdasag/2022/01/eddig-ontottek-a-vilagra-most-globalis-paktumot-kovetelnek-a-muanyaggyartas-visszaszoritasara