Folyóink műanyaghulladékokkal vannak tele, és ahogy az a Tiszáról forgatott dokumentumfilmből is kiderült, az élővizek sokszor a határon túlról hozzák magukkal a szemetet, zömében PET-palackokat. Az Interreg Duna Transznacionális Program által támogatott projekt keretén belül az önkéntesek legutóbb Nagydobronynál tisztították meg a Latorcát, ahol közel háromszáz méter hosszan a meder aljától a vízfelszín tetejéig tartó torlasz alakult ki. Az önkéntesek a terepen száraz lábbal tudtak járni a torlaszon, olyan tömör és vastag rétegben áll össze a szemét – tudósított tegnapi számában a Telex (szerző: Fehér János). Bár erőgépekkel is dolgoztak, és három napon át ötven-ötven önkéntes takarította a folyót, csak a torlasz tetejéről tudták elhordani a műanyaghulladékot, ami így is három tonnát nyomott.

A folyó egyes szakaszain sok olyan település van, ahol megoldatlan a szemétszállítás, így az áradás magával viszi a parton illegálisan lerakott hulladékot. Ennek jó része aztán megakad, és fölhalmozódik a mederben. A folyamat egyelőre megállíthatatlannak tűnik, a települési szilárdhulladék-szállítás megszervezése nélkül nincs esély a helyzet rendezésére. Az orosz agresszió miatt ugyanakkor sem pénz, sem emberi erő nincs, amivel Kárpátalján belátható időn belül csökkenthető lenne a folyómeder illegális lerakóinak száma.
Az Interreg Duna Transznacionális Program szakmai koordinátora a cikkben ismertetett munkákat inkább csak figyelemfelhívó akcióknak tartja.