Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Indul a hulladékkoncesszió – interjú Palkovics Lászlóval | Dél-kom Intranet


A Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI) a napokban megköti a Mol Nyrt.-vel a 35 éves koncesszióra szóló, az ágazatot erősen központosító szerződést. Palkovics Lászlóval, a Technológiai és Ipari Minisztérium folyamatot felügyelő szakminiszterével az átalakítással kapcsolatos kormányzati elképzelésekről készített nagyinterjút a Telex munkatársa, Brückner Gergely. A folyamatot övező csöndre utalva a lap munkatársa először arról érdeklődött, hogy töretlen-e a szándék, vagy esetleg elbizonytalanodtak a felek. A tárca vezetője határozottan leszögezte: a hulladékmenedzsment átalakításának elképzelése változatlan, hiszen a hulladékfeldolgozás a rendszerváltás óta nem tekinthető sikeres területnek. E tárgyban a miniszter három, mindennapi kérdést is fölvetett, amelyek a koncesszióval megválaszolhatók. Palkovics László szerint a modell kulcseleme, hogy nem az állam a főszereplő. A monopol jellegű hulladékgazdálkodás ugyanakkor sokféle potenciális kérdést vet fel:

  • Ha a Mol lesz kulcsszerepben, hogyan határozza meg a hulladék, illetve az újrahasznosított anyagok árát a partnereinek?
  • Ha a Mol lesz kulcsszerepben, akkor a ma még működő hulladékos cégek és a ma használt eszközparkok miként hasznosulnak a jövőben? A mai cégek alvállalkozók lesznek, vagy eladják a járműveiket?

Palkovics László szerint mindenre lesz példa, de nem számít kezelhetetlen konfliktusokra.

Amit az ügyfelek először látni fognak, az az italcsomagolások visszaváltása. Az ugyanakkor még nem tiszta, hogy maga a visszaváltás automatákkal, vagy a boltokkal, esetleg a Mol hálózatában történik-e.

Bruckner Gergely ezek után anyagi kérdéseket feszgetett, amelykre a miniszter egyértelmű válaszokat adott.

Végezetül Palkovics László hangsúlyozta, hogy a 9 millió tonna építési törmelék, az 5-6 millió tonna ipari hulladék, illetve a megközelítőleg 700 ezer tonna mezőgazdasági (zöld) és veszélyes hulladék kezelése nem része a koncessziónak.

A beszélgetést a legtöbb hazai napilap szemlézi, a Portfólió bőséges, de lényegre törő összefoglalót ad.
 
Palkovics László: Hamarosan indul a hulladékkoncesszió