Csabai Máté történész-bölcsész A szemét rövid története címmel jelentette meg tanulmányát ma reggel a Port.hu-n. Nehéz elképzelni, hogy az emberi civilizáció nagyobb részében a szemét mint fogalom nem létezett. Ugynakkor nem nehéz észrevenni, hogy a XX. század előtt nem keletkezett nem organikus, nem lebomló hulladék, hiszen a fémek mindig értékesebbek voltak annál, hogy ne készüljön belőlük új szerszám vagy fegyver, az elhagyott vagy elbomlott vályogházak pedig elmállottak a csapadéktól. A szennyvízelvezetés és a szemétfeldolgozás higiéniai kívánalmaival a XIX. századi Angliában foglalkoztak először. Az 1920-as évek New Yorkjában az óceánba ürítette a város a szemetét, a gyakorlatot végül 1934-ben tiltották be. Budapesten a hulladékfeldolgozást egy bizonyos ifjabb Cséry Lajos forradalmasította 1872-től. Cséry aranyat látott Pest-Buda hulladékában, amit cége tartályos lovaskocsival hordott egy Ecseri úti átemelőtelepre, onnan pedig vasúton Pestszentlőrinc határába, ahol a szemetet átválogatták és továbbértékesítették. Egy ideig a szerves hulladékból termőföld is készült Cséry szabadalma alapján. A XX. század elején a főváros átvette a hulladékgazdálkodás feladatát Csérytől, ám ezután már válogatás nélkül halmozták a szemetet a pestszentlőrinci lerakóban, ahol most szelektív hulladékudvar működik.
Ilyen és ehhez hasonló történetekért érdemes elolvasni Csabai Máté tanulmányát, amelyből persze századunkról szóló érdekességek is kiolvashatók.
