Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Hulladéktörténelem | Dél-kom Intranet


Csabai Máté történész-bölcsész A szemét rövid története címmel jelentette meg tanulmányát ma reggel a Port.hu-n. Nehéz elképzelni, hogy az emberi civilizáció nagyobb részében a szemét mint fogalom nem létezett. Ugynakkor nem nehéz észrevenni, hogy a XX. század előtt nem keletkezett nem organikus, nem lebomló hulladék, hiszen a fémek mindig értékesebbek voltak annál, hogy ne készüljön belőlük új szerszám vagy fegyver, az elhagyott vagy elbomlott vályogházak pedig elmállottak a csapadéktól. A szennyvízelvezetés és a szemétfeldolgozás higiéniai kívánalmaival a XIX. századi Angliában foglalkoztak először. Az 1920-as évek New Yorkjában az óceánba ürítette a város a szemetét, a gyakorlatot végül 1934-ben tiltották be. Budapesten a hulladékfeldolgozást egy bizonyos ifjabb Cséry Lajos forradalmasította 1872-től. Cséry aranyat látott Pest-Buda hulladékában, amit cége tartályos lovaskocsival hordott egy Ecseri úti átemelőtelepre, onnan pedig vasúton Pestszentlőrinc határába, ahol a szemetet átválogatták és továbbértékesítették. Egy ideig a szerves hulladékból termőföld is készült Cséry szabadalma alapján. A XX. század elején a főváros átvette a hulladékgazdálkodás feladatát Csérytől, ám ezután már válogatás nélkül halmozták a szemetet a pestszentlőrinci lerakóban, ahol most szelektív hulladékudvar működik.

Ilyen és ehhez hasonló történetekért érdemes elolvasni Csabai Máté tanulmányát, amelyből persze századunkról szóló érdekességek is kiolvashatók.