Az e-kereskedelem által termelt csomagolási hulladék csökkentése a célja annak a törvénytervezetnek, amin az Európai Bizottság dolgozik. A célok között az újrafelhasználható csomagolóanyagok mennyiségének növelése, illetve a csomagoknál keletkező üres hely minimalizálása szerepel. A november 30-án hatályba lépő, még nem végleges rendelkezések kiszivárogtak, azokat a Politico mutatta be. Hazánkban az e-kereskedelmi magazin, a Kosárérték foglalkozott a kérdéssel elsőként, tegnap esti kiadásában (szerző: Horváth Ádám). Eszerint a törvényalkotók korlátoznák a csomagolások méretét, és az online rendelés után feladott pakkokban lévő üres helyet 40 százalékban maximalizálnák. Gyakorlatilag betiltanák a csomagokban lévő dupla falakat, és a csomagolások megkettőzött alját is. 2030-ra a csomagolások 20 százalékának újrafelhasználhatóvá kell válnia, 2040-re pedig már 80 százaléknak. A törvénytervezet egyébként minden jel szerint összhangban van a vásárlói igényekkel. A Visa megrendelésére az Ipsos által készített felmérésből kiderült, hogy a magyarok elvárják a vállalatoktól a társadalmi felelősségvállalást, valamint az aktív szerepvállalást a fenntartható fogyasztói magatartás érdekében. A hazai lakosság negyede hajlandó jelentős vásárlási és szokásbeli változtatásokra a fenntarthatóság jegyében, 62 százalékuk fontos tényezőként jelölte meg döntései során a hozzáadott értéket képviselő termékeket, és nagyjából ugyanennyien hajlandóak akár 5 százalékos felárat is fizetni értük.