Igen nagy mennyiségben keletkező élelmiszeripari melléktermék a gombakomposzt , sokszor bele sem gondolunk, hogy hány tízezter tonna teheli a környezetünket. Európa évente 1,1 millió tonna csiperkét állít elő, és ez csak egy gomba és egy földrész. A gomba súlyához és térfogatához képest sokszoros mennyiségű a letermett komposzt és az egyéb szedési hulladék. Erőművekben történő elégetés esetén értékes biomassza kerül ki az élelmiszerláncból, a mezőgazdasági termelésbe történő visszaforgatása pedig a nagy térfogat és a hatóanyagok alacsony koncentrációja miatt nem hatékony. A mezőgazdasági magazin, a Mezőhír számolt be róla tegnap esti kiadásában, hogy a Bio-Fungi Kft. a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatóival közösen keresi a megoldást. A tápanyagokban dús biomassza ugyanis alkalmas lehet rovarlárvákkal történő újrahasznosításra. A közös projekt egyik legfőbb célja tehát, hogy megtalálják azokat a rovarfajokat, amelyek lárváinál kedvező hatás mutatható ki a gombakomposzttal való táplálás során. A konzorcium kutatás-fejlesztési projektet indított, a GINOP program teljes költsége 812,38 millió forint, melyből a támogatás összege 452,13 millió. A Bio-Fungi egyébként a hazai piac egyik legnagyobb szereplője a maga 6 tonnás éves termelésével. A céget bemutató öt és félperces videót ínyenceknek ajánljuk.