Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése szerint a Covid-19 világjárvány során elhasznált egyszer használatos fecskendők, tesztkészletek, maszkok és a oltóanyag fiolák (nyolcmilliárd darab) mára több tízezer tonna egészségügyi hulladékká nőttek. A jelentést több hazai napilap is kivonatosan közli mai számában, a legnagyobb terjedelmet a Figyelő szenteli a problémának. A világszervezet jelentése szerint a felhalmozódott hulladék kezelése azért is problémás, mert az anyagok egy jelentős része fertőző lehet, ugyanis időközben az is kiderült, hogy a koronavírus képes túlélni egyes felületeken, ezzel pedig veszélyeztetheti az azzal érintkezőket. Mindemellett a hulladék kezelésére olyan megoldásokat kell találni, amely nem okoz további környezeti terhelést, nem szennyezi az égetés a levegőt, sem a vizeket.
https://figyelo.hu/hirek/a-covid-szemet-globalis-problema-159470/
Ugyanerről a témáról ad bő összefoglalót, kissé más megközelítésben a 24.hu is. Mint írják, a 2020 márciusa és 2021 novembere között az ENSZ-portálon keresztül megrendelt 87 000 tonna védőeszköz nagy része hulladékként végezte. Ezen kívül több mint 140 millió tesztkészletet szállítottak ki világszerte, amelyek 2600 tonnányi hulladékot, főként műanyagot és vegyi hulladékot jelentenek.
Más aspektusból vizsgálja ugyanezt a kérdést a Világgazdaság Egészségügyi hulladékválságot idézhet elő a járvány című, mai cikkében (szerző: Kovácsfi Réka).
https://www.vg.hu/kozelet/2022/02/egeszsegugyi-hulladekvalsagot-idezhet-elo-a-jarvany