– A visszagyűjtött eszközök sorsa a műszaki állapotuktól függ; ha lehetséges, a készülékeket újrahasznosítás céljából, használtként továbbértékesítjük külföldi piacra – közölte a Világgazdaság használt készülékek sorsát firtató kérdésére a Yettel. Hozzátették még: a hulladékká vált, kiszerelt alkatrészek más partnerszervezetekhez kerülnek, ezek tevékenységi köre a nem veszélyes és a veszélyesnek minősített elektronikai hulladékok begyűjtése, előkezelése és hasznosítása. A mobiltelefonok értékes nyersanyagokat, többek közt tantált, aranyat, palládiumot, ezüstöt, kobaltot, rezet és vasat tartalmaznak. A nyersanyagok az új készülékek gyártásához is nélkülözhetetlenek, azonban csak drágán és környezetszennyező módon lehet őket kitermelni. A Vodafone cégcsoport a teljes globális hálózati hulladék 99 százalékát továbbértékesíti vagy újrahasznosítja, a Magyar Telekom pedig anyavállalata által koordinált, 2024-ig tartó akcióprogramot valósít meg, melynek kitűzött célja, hogy növelje a használt mobiltelefonok visszavételének arányát, és a cégtől technológiai hulladék ne kerüljön lerakókba. A Telekom üzleteiben évek óta le lehet adni a nem használt mobiltelefonokat, a leadott készülékek száma azonban csekély.
Február 14-től mobilkészülékcsere-támogatási programot hirdetett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Ennek keretében bruttó 20 ezer forintos támogatás kérhető a régi, 3G-képes mobilkészülék cseréjénél 4G- vagy 5G-képes készülékre. Május 9-től pedig a 2G-képes mobiltelefonok is lecserélhetők, a keret kimerüléséig vagy július 17-ig. Az új mobilkészülék megvásárlásának feltétele azonban, hogy a régi mobiltelefont le kell adni a kereskedőnek.
Az írás (szerző: Kotroczó Melitta) nem mondja ki, de sejteni engedi, hogy a mobiltelefonok hazai újrahasznosítása nem valósul meg, a visszavett készülkékek száma gyakorlatilag a staatisztikai hibahatáron belül mozog. Egy adatot azért közread ebből: tavaly egy hónapig tartó visszagyűjtő kampányt indított a Yettel, amelynek során 11 ezer készüléket vittek vissza az ügyfelek. Ne feledjük: Magyaroszágon ma 11 millió mobil készülék van forgalomban…