Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Értékes nyersanyagokat rejtenek a régi telefonok | Dél-kom Intranet


– A visszagyűjtött eszközök sorsa a műszaki állapotuktól függ; ha lehetséges, a készülékeket újrahasznosítás céljából, használtként továbbértékesítjük külföldi piacra – közölte a Világgazdaság használt készülékek sorsát firtató kérdésére a Yettel. Hozzátették még: a hulladékká vált, kiszerelt alkatrészek más partnerszervezetekhez kerülnek, ezek tevékenységi köre a nem veszélyes és a veszélyesnek minősített elektronikai hulladékok begyűjtése, előkezelése és hasznosítása. A mobiltelefonok értékes nyersanyagokat, többek közt tantált, aranyat, palládiumot, ezüstöt, kobaltot, rezet és vasat tartalmaznak. A nyersanyagok az új készülékek gyártásához is nélkülözhetetlenek, azonban csak drágán és környezetszennyező módon lehet őket kitermelni. A Vodafone cégcsoport a teljes globális hálózati hulladék 99 százalékát továbbértékesíti vagy újrahasznosítja, a Magyar Telekom pedig anyavállalata által koordinált, 2024-ig tartó akcióprogramot valósít meg, melynek kitűzött célja, hogy növelje a használt mobiltelefonok visszavételének arányát, és a cégtől technológiai hulladék ne kerüljön lerakókba. A Telekom üzleteiben évek óta le lehet adni a nem használt mobiltelefonokat, a leadott készülékek száma azonban csekély.

Február 14-től mobilkészülékcsere-támogatási programot hirdetett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Ennek keretében bruttó 20 ezer forintos támogatás kérhető a régi, 3G-képes mobilkészülék cseréjénél 4G- vagy 5G-képes készülékre. Május 9-től pedig a 2G-képes mobiltelefonok is lecserélhetők, a keret kimerüléséig vagy július 17-ig. Az új mobilkészülék megvásárlásának feltétele azonban, hogy a régi mobiltelefont le kell adni a kereskedőnek.

Az írás (szerző: Kotroczó Melitta) nem mondja ki, de sejteni engedi, hogy a mobiltelefonok hazai újrahasznosítása nem valósul meg, a visszavett készülkékek száma gyakorlatilag a staatisztikai hibahatáron belül mozog. Egy adatot azért közread ebből: tavaly egy hónapig tartó visszagyűjtő kampányt indított a Yettel, amelynek során 11 ezer készüléket vittek vissza az ügyfelek. Ne feledjük: Magyaroszágon ma 11 millió mobil készülék van forgalomban…