– Egyszerűen kevesebbet kell ennünk – mondja többek között Tom Szaky, akivel a fenti címen közöl exkluzív iinterjút Heincz Barnabás tollából mai kiadásában a szeretlekmagyarorszag.hu..
– Ez a terület izgatja legkevésbé az emberek fantáziáját – mondja a hulladékgazdálkodásról. – Amikor előadást tartok egy egyetemen, gyakran felteszem a kérdést a diákoknak: van bárki önök közül, aki gondolt már rá, hogy az egyetem után a hulladékiparban helyezkedjen el? Soha, egyetlen kéz sem lendül a magasba. Vannak olyan kulturális környezetek, ahol a szülők azzal riogatják a gyerekeket, hogyha nem tanulnak elég jól, akkor elmehetnek kukásnak. Olyan olcsón akarom elszállítani a szemetet, amennyire csak lehet, és, ha ennek a szemétnek van bármilyen értéke, akkor kiválogatom és eladom. Ez a szemét egyszerűsített üzleti modellje. Ha ezzel a hozzáállással vágunk neki ennek az iparágnak, akkor nagyon drága eszközökre lesz szükségünk. Rengeteget kell befektetni, a haszon mégsem számottevő, ilyen környezetben pedig nem szárnyal az innováció. Nagyon nehéz változást elérni olyan területen, ahol a pénz nagy része az eszközökre megy el, nem pedig kutatásra és fejlesztésre. Mindenki a Google-nél akar fejleszteni, mert abban van az igazán nagy pénz, nem pedig a hulladékgazdálkodás innovációjában – mondja sok egyéb mellett Tom Szaky.
Beszél a körkörös gazdaságról, és értelmezi egyik legismertebb kijelentését, hogy a zero waste életstílus megvalósítható. A legalapvetőbb, legegyszerűbb lépés, mondja, hogy minimalizáljuk a fogyasztásunkat, a vásárlásokat. Muszáj lenne eljátszanunk ezzel a gondolattal.
Cégével és a világ legnagyobb pelenkagyártóival indítanak közös online felületet, ahonnan egy kis készletet lehet majd rendelni, amibe belerakhatjuk a pelenkát, és visszaküldhetjük. Ők kielemezik, és megmondják, hogy a baba allergiás-e valamire vagy hajlamos-e rá. Egészséges vagy gyenge a mikrobiomja? Hajlamos-e az elhízásra satöbbi.
– A feleségem például irtózik a tűktől, és soha nem akar elmenni vérvételre. Képzelje el, hogy mennyire megkönnyítené az életét, ha csak egy kis fiolába tett tampont kellene elküldenie tesztelésre! – mondja Szaky.
A hulladék tehát hihetetlen mennyiségű információt hordoz, amit csak úgy eldobunk, és vele együtt hatalmas üzleti lehetőséget is.
A rendkívül érdekes cikk az alábbi linket a böngészőbe bemásolva olvasható el:
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/jovo/tom-szaky-interju-terracycle-loop/