Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
A szállításért az fizessen, akié a szemét | Dél-kom Intranet


A fenti címmel közöl véleménycikket a Népszava mai száma. A szerző, Ferincz Jenő érdekes jogi helyzetre hívja föl a figyelmet. Mint írja, a Hulladéktörvény 43. paragrafus (1) bekezdése a következőket mondja ki: “Ha a gyűjtőedényt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásának biztosítása céljából közterületen helyezték el, a hulladék a gyűjtőedényben történő elhelyezéssel a Koordináló szerv tulajdonába és a közszolgáltató birtokába kerül.”  A törvény ezen pontja tehát arról rendelkezik, hogy amikor a közterületen elhelyezett hulladékgyűjtő edénybe az állampolgár beleteszi a hulladékot, akkor attól a pillanattól kezdve az edényben lévő hulladék birtokosa – a törvény erejénél fogva – maga a szolgáltató, míg a hulladék tulajdonosa a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (NHKV Zrt.) Tehát a hulladék kikerül az állampolgár fennhatósága alól, onnantól jogilag semmi köze sem lesz az edényben lévő hulladékhoz. Annyira nem, hogy ha később kivesz bármit is a hulladékgyűjtő edényből – abból a hulladékból, amit eredendően ő maga tett bele -, az jogilag már lopásnak minősül.

Eddig ez világos. Igen ám, de ha a hulladékgyűjtő edényben a hulladék elhelyezésével a hulladék a szolgáltató birtokába kerül, valamint az NHKV tulajdonát képezi, akkor milyen jogcímen fizettetnek díjat az állampolgárral? Hiszen a hulladék elszállításakor a szolgáltató a saját birtokát és az NHKV tulajdonát szállítja el, nem az állampolgárét. Tehát mi köze az állampolgárnak mindehhez? Nem hulladékbirtokos és nem is hulladéktulajdonos. Vagyis amikor a hulladékot elszállítják, akkor már nem az ingatlanhasználó hulladékát szállítják el, hanem az NHKV-ét. És ebből logikusan következik: ha az ingatlanhasználónak a hulladék elszállításakor jogilag semmi köze sincs a hulladékhoz, nem az ő tulajdonát, nem az ő birtokát szállítják el, akkor semmilyen törvényes jogalapon nem kötelezhető fizetésre. Miért is kellene fizetnie az ingatlanhasználónak azért, amihez jogilag semmi köze sincs? Miért az ingatlanhasználónak kell fizetnie azért, mert a szolgáltató elszállítja az NHKV tulajdonát?

Fizesse a hulladék elszállítását a hulladék tulajdonosa: aki ez esetben, a törvény előírása alapján az NHKV.