A fenti címmel közöl véleménycikket a Népszava mai száma. A szerző, Ferincz Jenő érdekes jogi helyzetre hívja föl a figyelmet. Mint írja, a Hulladéktörvény 43. paragrafus (1) bekezdése a következőket mondja ki: “Ha a gyűjtőedényt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásának biztosítása céljából közterületen helyezték el, a hulladék a gyűjtőedényben történő elhelyezéssel a Koordináló szerv tulajdonába és a közszolgáltató birtokába kerül.” A törvény ezen pontja tehát arról rendelkezik, hogy amikor a közterületen elhelyezett hulladékgyűjtő edénybe az állampolgár beleteszi a hulladékot, akkor attól a pillanattól kezdve az edényben lévő hulladék birtokosa – a törvény erejénél fogva – maga a szolgáltató, míg a hulladék tulajdonosa a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (NHKV Zrt.) Tehát a hulladék kikerül az állampolgár fennhatósága alól, onnantól jogilag semmi köze sem lesz az edényben lévő hulladékhoz. Annyira nem, hogy ha később kivesz bármit is a hulladékgyűjtő edényből – abból a hulladékból, amit eredendően ő maga tett bele -, az jogilag már lopásnak minősül.
Eddig ez világos. Igen ám, de ha a hulladékgyűjtő edényben a hulladék elhelyezésével a hulladék a szolgáltató birtokába kerül, valamint az NHKV tulajdonát képezi, akkor milyen jogcímen fizettetnek díjat az állampolgárral? Hiszen a hulladék elszállításakor a szolgáltató a saját birtokát és az NHKV tulajdonát szállítja el, nem az állampolgárét. Tehát mi köze az állampolgárnak mindehhez? Nem hulladékbirtokos és nem is hulladéktulajdonos. Vagyis amikor a hulladékot elszállítják, akkor már nem az ingatlanhasználó hulladékát szállítják el, hanem az NHKV-ét. És ebből logikusan következik: ha az ingatlanhasználónak a hulladék elszállításakor jogilag semmi köze sincs a hulladékhoz, nem az ő tulajdonát, nem az ő birtokát szállítják el, akkor semmilyen törvényes jogalapon nem kötelezhető fizetésre. Miért is kellene fizetnie az ingatlanhasználónak azért, amihez jogilag semmi köze sincs? Miért az ingatlanhasználónak kell fizetnie azért, mert a szolgáltató elszállítja az NHKV tulajdonát?
Fizesse a hulladék elszállítását a hulladék tulajdonosa: aki ez esetben, a törvény előírása alapján az NHKV.