– A hulladéklerakók helyett erőművekben kéne végeznie az újrahasznosításra alkalmatlan műanyagoknak – fogalmazott a Műanyagipari konferencián, Budapesten még tavasszal Demjén Zoltán, az MMSZ (Magyar Műanyagipari Szövetség) alelnöke. Előadását a természetesen a szaklap, a Polimerek kivonatolta, és tegnapi számában az Origó is idézte, annak kapcsán, hogy A Central European Plastics Meeting (CEMP) ma és holnap, a Vártkert Bazárban várja a műanyagipar aktív résztvevőit a balti régiótól egészen a balkáni országokig. A konferencia témái között is megtalálható a műanyag hulladék kezelése. Nagyon is aktuális téma, tehetnénk hozzá, s akkor most számok következnek, amelyeket ma reggeli nyitó előadásában ugyancsak Demjén Zoltán, a BASF (Badische Anilin- und Soda Fabrik) nyugalmazott igazgatója ismertetett. Jelenleg évente körülbelül 3,5 millió tonna háztartási hulladék képződik hazánkban, ennek körülbelül 10%-a, 350 kilotonna a hasznosítható műanyag hulladék, ebből 200 kilotonnát, vagyis 57%-ot dolgozunk fel, nagyjából 120 kilotonnát mechanikai reciklálással és 80 kilotonnát energetikai hasznosítással. A két számot egymásból kivonva kiderül: 150 kilotonna, vagyis 43% a hulladéklerakóba kerül. Ez nagyon rossz arány, amin mindenféleképpen változtatni kell. Az egyik cél, hogy 2025-re, hogy nulla kilogramm műanyag kerüljön a hulladéklerakókba, a másik pedig, hogy 50% legyen a mechanikai reciklálás aránya.