Erős leegyszerűsítéssel mindenki megmondhatta, hogy milyen szolgáltatási és földrajzi területen, milyen mennyiségre vállalna a jövőben
- hulladékszállítást;
- kezelést, válogatást;
- bálázást, tárolást,
– írta a Telex 35 évre kapta meg a hulladékgazdálkodást a Mol, most a cégeknek kell dönteniük, akarnak-e vele dolgozni című cikkében. A cikk írója, Brückner Gergely megszólaltatja mindkét oldal szereplőit. A hulladékos vállalatok azt szeretnék, írja, hogy ne csak a csókosok, pár kiválasztott partner kapjon lehetőséget, hanem a mostani cégek is maradhassanak a szakmában. Igaz, olyan véleménnyel is találkozott, hogy soha nem árt egy szakmának, ha a rosszabb hatékonyságú szolgáltatók kirostálódnak.
A koncesszióbirtokos Brückner szerint azt mondja: „Az intézményi rendszer kialakítása során szem előtt tartottuk, hogy a kisebb, egy-egy hulladékáramot lefedő, illetve egy-egy tevékenységet ellátó cégek is helyet kapjanak a rendszerben, ezért a pályázatot 16 hulladékáramra és 4 tevékenységre írtuk ki.” A Mol egyébként eltökélt, vagyis a pályázatot a kifogások ellenére nem kívánja felfüggeszteni, mint jelezték,
a szolgáltatás indulása 2023. július 1., amit törvény is szabályoz, ennek módosítására nincs lehetőség, bár ilyen hírek a napisajtóban is fölbukkantak.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a nagy átalakítás során ne veszítse el az ágazat a hadra fogható munkaerőt, vélik mindkét oldal szereplői.